mikrofestival Percepcia 21. 2. 2019

Študenti Akadémie umení v Banskej Bystrici Gabriela Birošová a Martin Bizík pripravili mikrofestival Percepcia, ktorým si vo štvrtok uctia pamiatku Martiny a Jána. V ich mene vás na udalosť srdečne pozývame. Stretneme sa vo štvrtok o 17.00 hod. na námestí SNP v Banskej Bystrici.  

21.2.2019 uplynie presne rok od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Počas uplynulého roka, sa práve po tejto udalosti začali vyplavovať zistenia, ktoré priamo odporujú základom slušného správania, hodnôt a zákonov, ktoré musia byť pilierom vyspelej krajiny. Práve Jánová nebojácnosť a oddanosť svojej práci, Martinina podpora a ich spoločná viera v lepšie Slovensko boli tým, čo prebralo väčšinu obyvateľov nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí k sledovaniu verejného života ako aj udalostí, ktoré formujú našu, nie len politickú budúcnosť. Jedným zo spôsobov, akým sa verejnosť oboznamuje so súčasným dianím, je aj mikrofestival mladých umelcov, ktorí sa spoločenským témam venujú vo svojej tvorbe.
Mikrofestival Percepcia s podnázvom Rok od vraždy je venovaný Jánovi a Martine. Ide o jednodňovú umeleckú prezentáciu desiatich
mladých umelcov a Iniciatívy vizuálnych umelcov s názvom Reakcia. Autori priblížia verejnosti prostredníctvom svojich diel,
ako vnímajú aktuálne dianie na politickej scéne na Slovensku, i to ako ich udalosti ovplyvnili v tvorbe, a v bežnom živote. Percepcia sa zameriava na široké spektrum výtvarného prejavu. Návštevníci budú mať možnosť vidieť diela od maľby až po interaktívne inštalácie a premietanie dokumentu. Začiatok mikrofestivalu je o 11:00 v priestoroch Záhrady – centra nezávislej kultúry v Banskej Bystrici. O 16:00 sa pozornosť mikrofestivalu presunie na Námestie SNP, kde budú počas spomienkového zhromaždenia Za slušné Slovensko vystavené diela niektorých z autorov. Po zhromaždení sa opäť sprístupní priestor v Záhrade, kde bude mikrofestival pokračovať do 19:00, kedy je naplánované oficiálne ukončenie, po ktorom bude nasledovať video mapping ako bodka za mikrofestivalom.

Gabriela Birošová, Martin Bizík – študenti Akadémie umení v Banskej Bystrici a organizátori mikrofestivalu.