Vernisáž: 10.máj 2017
Miesto: Bethlenov dom
Trvanie do: 10.máj 2017

EVENT - Noc literatúry 2017 v Banskej Bystrici

Noc literatúry 2017 v Banskej Bystrici

Pozývame Vás na Noc literatúry 2017 v Banskej Bystrici, ktorá sa začne v stredu 10. mája 2017 od 18.30 na siedmich stanovištiach v centre Banskej Bystrice.

Po roku sa opäť aj Banská Bystrica stane dejiskom celoeurópskej literárnej udalosti. Do Noci literatúry sa zapájajú mestá po celom kontinente a obľúbené podujatie už 10. mája prinesie súčasné európske diela aj do mesta pod Urpínom. Okrem dobrej literatúry nebudú chýbať zaujímaví interpreti a interpretky, ale aj viaceré netradičné miesta.

Sedem európskych diel, sedem osobností a sedem miest v centre Banskej Bystrice. Najbližší ročník Noci literatúry predstaví skutočné literárne hviezdy uplynulého roka. Do výberu sa dostal napríklad držiteľ ocenenia Anasoft Litera Peter Macsovszky s knihou Tantalópolis, alebo český spisovateľ Marek Šindelka s knihou Únava materiálu, ktorá nedávno získala cenu Magnesia Litera za najlepšiu prózu.

Nebude chýbať ani Italo Calvino s knihou Neviditeľné mestá, ktorá minulý rok vyšla v krásnom výtvarnom spracovaní Daniely Olejníkovej, tiež horúci kandidát na tohtoročnú Man Bookerovu cenu David Grossman a jeho kniha Vojde kôň do baru a držiteľka Goncourtovej ceny za rok 2016 Leila Slimaani s knihou Uspávanka.

Čítania sa v tomto roku zhostia rôznorodé osobnosti a komunity, ktoré majú k Banskej Bystrici osobitý vzťah. Poslucháči a poslucháčky budú môcť na siedmych stanoviskách stretnúť bystrických študentov herectva, kultúrnych aktivistov, ale aj riaditeľku Divadla Štúdia tanca Zuzanu Ďuricovú Hájkovú, herca Michala Ďuriša, či pedagogičku Moniku Perecárovú.

Pokiaľ ide o miesta, ktoré večer 10. mája ožijú literatúrou, svoju premiéru v tomto roku zažije Literárna bašta na Lazovnej ulici, v ktorej by mal v budúcnosti vzniknúť rezidenčný literárny dom a kaviareň. Ďalej sa bude čítať v priestoroch Múzea SNP, v budove historickej radnice na Námestí SNP, v Stredoslovenskej galérii na Dolnej ulici, v kultúrnom centre Záhrada, v kníhkupectve Artforum a v Štátnej vedeckej knižnici (Literárne a hudobné múzeum).


PROGRAM - Noc literatúry 2017:

Čítania sa opakujú sedemkrát v 15-minútových intervaloch. Začínajú sa o 18:30, 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30.

- Marek Šindelka: Únava materiálu, číta Milan Lichý  - Múzeum Slovenského národného povstania, Kapitulská 23

- Italo Calvino: Neviditeľné mestá, číta Monika Perecárová - Kníhkupectvo Artforum, Dolná 48

- Peter Macsovszky: Tantalópolis, číta Michal Ďuriš - Stredoslovenská galéria, Dolná 8

- Péter Esterházy: Mercedes Benz, hrajú Jakub Švec, Tereza Šusteková, Simon Juhász- Literárna bašta, vstup od Lazovnej 19

- Karl-Markus Gauss: Roztratení Nemci, číta Zuzana Ďuricová Hájková - Historická radnica, Námestie SNP 1

- David Grossman: Vojde kôň do baru, číta Milan Zvada - Záhrada - Centrum nezávislej kultúry, Námestie SNP 16 (pasáž Beniczky)


- Leila Slimani: Uspávanka, číta Zuzana Szabóová– Literárne a hudobné múzeum – Štátna vedecká knižnica, Lazovná 9


Spoluorganizátormi Noci literatúry v Banskej Bystrici sú Česká centrá, Literárna bašta a kníhkupectvo Artforum Banská Bystrica.

Kontakt: Slavo Sochor / [email protected] / 0901 700 120


Názov: Noc literatúry 2017 v Banskej Bystrici
Usporiadateľ: Česká centrá, Literárna bašta, Kníhkupectvo Artforum Banská Bystrica, Záhrada - Centrum nezávislej kultúry, Stredoslovenská galéria, Múzeum Slovenského národného povstania, Literárne a hudobné múzeum – Štátna vedecká knižnica

Miesto konania: sedem miest v centre Banskej Bystrice
Termín: /streda/ 10. máj 2017 o 18.30 - 22.00 hod.


Vstup voľný.
Tešíme sa na vašu návštevu!

Prihlásenie