Vernisáž: 23.september 2017
Miesto: Vila Dominika Skuteckého
Trvanie do: 23.september 2017

EVENT - Ukladanie pamätného kameňa pre Alexandra Skuteckého

Ukladanie pamätného kameňa pre Alexandra Skuteckého

Pozývame Vás na ukladanie pamätného kameňa Stolpersteine na pamiatku Alexandra Skuteckého, syna Dominika Skuteckého. 
Kamene sa ukladajú ako nenápadná spomienka pred domami obetí nacistov z druhej svetovej vojny. Autorom projektu je nemecký umelec Gunter Demnig a na Slovensku ho koordinuje OZ Antikomplex.sk. 

Pamätný kameň pre Alexandra Skuteckého bude uložený v sobotu 23. septembra 2017 o 13.00 h. pred Vilou Dominika Skuteckého na Hornej 55 a pribudne tak k dvom kameňom umiestneným pred vilou, venovaným Karole a Ferdinandovi Karvašovým. Po ceremónii bude vo vile Skuteckých nasledovať predstavenie diela Alexandra Skuteckého.
Druhý kameň bude v ten deň uložený pred domom na Hornej ulici 51 na pamiatku Viliama Salnera, oceneného účastníka SNP, za účasti jeho synovca Petra Salnera, známeho etnológa SAV a bývalého predsedu židovskej obce v Bratislave. 

Kamene Stolpersteine sa ukladajú ako pre významné postavy, tak aj pre bežných obyvateľov mesta. Autorom projektu je nemecký umelec z Kolína nad Rýnom Gunter Demnig, ktorý sám kamene osádza pred domami, kde obete nacizmu žili. Po celej Európe bolo umiestnených doteraz 65 000 kameňov v 22 krajinách, čo robí tento projekt najväčším pamätníkom na svete. Projekt Stolpersteine od roku 2012 na Slovensko prináša a koordinuje OZ Antikomplex.sk. Doteraz bolo v pätnástich slovenských mestách a obciach uložených 90 kameňov, z toho v Banskej Bystrici štrnásť kameňov na siedmich adresách. V septembri 2017 budú Stolpersteine okrem Banskej Bystrice uložené aj na siedmich ďalších miestach po celom Slovensku.


Názov: Ukladanie pamätného kameňa Stolpersteine pre Alexandra Skuteckého, predstavenie jeho tvorby
Usporiadatelia: OZ Antikomplex.sk, Stredoslovenská galériaMiesto konania: Vila Dominika Skuteckého (chodník pred vilou), Horná 55, Banská Bystrica
Termín: /sobota/ 23. septembra 2017 o 13.00 hod.

Prihlásenie