Vernisáž: 22.november 2017
Miesto: Vila Dominika Skuteckého
Trvanie do: 22.november 2017

Pozvánka
EVENT - Autorské čítanie Anasoft litera 2017: Zuzana Cigánová

Autorské čítanie Anasoft litera 2017: Zuzana Cigánová

Pozývame na autorské čítanie Zuzany Cigánovej, finalistky tohtoročnej ceny Anasoft litera za najlepšiu prozaickú knihu vydanú v uplynulom roku.  

Spoločne s Anasoft litera a Lierárnou baštou Vás pozývame do Vily Dominika Skuteckého aj v mesiaci november. Tentoraz príde do Banskej Bystrice spisovateľka Zuzana Cigánová. V stredu 22. novembra o 17.00 hod. sa s ňou bude počas literárneho večera zhovárať Egon Tomajko, hudobným hosťom bude Nina Rosa. 

Etablovaná autorka Zuzana Cigánová predstaví svoje nové dielo Aksál (VSSS, 2016), a večnú tému lásky a milostného trojuholníka. Príbeh nám ukazuje štyridsiatnika Jula, talentovaného architekta, majiteľa úspešnej firmy, ktorému zamotá hlavu krásna, krehká Liliana. Autorkin lyrický jazyk, obohatený o mnohé podnetné roviny, kde je každá veta myšlienkou, podčiarkuje túto jedinečnú mozaiku ľudských citov a túžení.  

Zuzana Cigánová (1947) bola finalistkou literárnej ceny Anasoft litera v rokoch 2008, 2013 a 2017. Ako herečka účinkovala vo filmoch Romance pro křídlovku (1966) režiséra Otakara Vávru a básnika Františka Hrubína, Slávnosť v botanickej záhrade (1969) Ela Havettu a v ďalších, ako aj v okolo dvesto televíznych filmoch a inscenáciách. Od roku 1970 pôsobila v Činohre SND. Ako spisovateľka debutovala cestopisom z Austrálie Kúsok cesty okolo sveta (1991), je autorkou kníh Dopadne to dosť dobre, pes bude rád (1995), K+K alebo naša etuda (2004), Šampanské, káva, pivo (2007), Divadelná hra (2011) a Špaky v tŕní (2012). 

Huslistka a speváčka Nina Marinová si meno Rosa si dala podľa svojej babičky. Hrá jazz, pop, swing a ďalšie štýly. Žila a koncertovala v niekoľkých krajinách, piesne píše v rôznych jazykoch.
Pôsobí aj s triom NINA ROSA, hrajúce farebnú zmes reggae, swingu, jazzu a folku, ktoré bolo označené ako "objav sezóny" alebo "slovenská Amy Winehouse". 

ANASOFT LITERA je najprestížnejšia literárna cena na Slovensku. Každoročne na jar vyhlasuje desať najlepších prozaických diel, ktoré vyšli v uplynulom roku. Vyberá ich odborná porota, ktorej zloženie sa každoročne mení. Vítazom 12. ročníka ceny Anasoft litera sa stal Ondrej Štefánik, autor románu Som Paula. Cenu čitateľov si odniesol Jozef Karika za triler Trhlina. Viac info o Anasoft litera nájdete na www.anasoftlitera.sk. 

Autorské čítanie Anasoft litera je súčasťou festivalu Prvý človek bol umelec 2, ktorý organizuje Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici. Festival prebieha od augusta do decembra 2017 a ponúka široký program v troch historických budovách galérie v centre mesta. Návštevníkov čakajú výstavy vizuálneho umenia, tematizované prednášky, filmové premietania, divadlo, autorské čítania, hudobné workshopy a rozmanité tvorivé dielne.

//////////////////////////////////////////////////////////////////// 
USPORIADATELIA: Anasoft litera, Stredoslovenská galéria, Artforum Banská Bystrica, Literárna bašta 
NÁZOV PODUJATIA: Autorské čítanie Anasoft litera 2017: Zuzana Cigánová / Banská Bystrica 
MODERUJE: Egon Tomajko 
HUDBA: Nina Rosa TERMÍN: /streda/ 22. november 2017 o 17.00 hod.  
MIESTO: Vila Dominika Skuteckého, Horná 55, Banská Bystrica 


 Vstup voľný. 
 Tešíme sa na vašu návštevu!

Prihlásenie