Vernisáž: 27.marec 2018
Miesto: Bethlenov dom
Trvanie do: 27.marec 2018

EVENT - Viktor Holubár – Interiér Oblastnej galérie v Pretóriu /prednáška/

Viktor Holubár – Interiér Oblastnej galérie v Pretóriu /prednáška/

Pozývame Vás na prednášku Reného Baďuru, ktorá sa uskutoční v utorok 27. marca 2018 o 17.00 hod. v Pretóriu na Nám. Š. Moysesa 25 v Banskej Bystrici. Prednáška ponúkne pohľad na zachované fragmenty adaptácie interiéru Pretória vtedajšej Oblastnej galérie, ktoré navrhol Viktor Holešťák-Holubár, významný dizajnér a tvorca úžitkových produktov. Stredoslovenská galéria niesla v rokoch 1963-1991 názov Oblastná galéria.

Viktor Holešťák-Holubár (1926 - 1989) v 70-tych a 80-tych rokoch vytvoril návrhy výtvarno-priestorového riešenia výstav a koncepciu výstavných siení ÚĽUV (Bratislava, Nitra, Levoča, Východná, Banská Bystrica, Karlove Vary atď.) a mnohých jubilejných výstav. V oblasti úžitkového umenia navrhoval nábytkový dizajn, interiéry, bytové textílie a bytové doplnky, výstavné stánky a kóje (Brusel, Montreal, Mníchov, Budapešť), architektonické detaily verejných stavieb, grafický dizajn, hračky. 

Prednášku uvedie René Baďura, dizajnér a pedagóg na Technickej univerzite vo Zvolene. 

Realizujeme ako sprievodné podujatie k výstave Mám rada pozornosť, ktorá je výsledkom umeleckého výskumu, ktorý pracuje s priestorom budovy Pretória SSG v Banskej Bystrici. Zaoberá sa umeleckou a teoretickou reflexiou historickej budovy a myšlienkou otvorenosti galerijnej inštitúcie, ktorá v nej v súčasnosti pôsobí. Výstava venovaná Pretóriu vychádza z iniciatívy vytvarníčky Lucie Luptákovej, ktorá sa reflexiou tohto priestoru zaoberá už niekoľko rokov a ktorá spoločne s kurátorkou k participácii na projekte prizvala ďalších hostí: Janu Kapelovú, Mateja Gavulu a Oldřicha Morysa.

////////////////////
NÁZOV PODUJATIA: Viktor Holubár – Interiér Oblastnej galérie v Pretóriu /prednáška/
USPORIADATEĽ: Stredoslovenská galéria 
PREDNÁŠAJÚCI: doc. akad. soch. René Baďura
MIESTO: Pretórium, Nám. Š. Moysesa 25, Banská Bystrica
TERMÍN: /utorok/ 27. marca 2018 o 17.00 hod.

Súčasť programu festivalu Stredoslovenskej galérie Prvý človek bol umelec 3
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vstup voľný.

Prihlásenie