Pozývame na komentovanú prehliadku výstavy s Kateřinou Šedou


2. februára 2023
16:00 hod.
Pretórium

Jednou z prvých československých umelkýň, ktorá v svojej tvorbe zacielila pozornosť na seniorov je rozhodne Kateřina Šedá (1977). Vo fenomenálnej práci Je to jedno (2005 – 2007) zaktivizovala svoju netečnú starú mamu, rozpustila jej „pasívnu rezistenciu“ a rozhýbala ju k novému životu.  

Ako – svojho druhu – pionierku „senior artu“ sme si Kateřinu pozvali do Bystrice, aby nám porozprávala o tých prácach, ktoré súvisia s našou témou – o ich spoločenskom i produkčnom zázemí. Ale taktiež, aby nám ukázala, na čom práve pracuje a čo ju momentálne najviac inšpiruje. Umelkyňu krátko predstaví kurátorka výstavy Petra Hanáková, v zásade ale pôjde o Šedej „event“.

Česká umelkyňa Kateřina Šedá je dnes oprávnene jednou z najvychytenejších autoriek z nášho prostredia na globálnej umeleckej scéne. Jej participatívne projekty, zamerané na aktivizáciu v zásade neumeleckých, „ospalých“ komunít, sú neobyčajne vynaliezavé a až staro-majstrovsky komplexné. Šedá pracuje s ľuďmi. Dočasne mení ich životy, vytvárajúc svojimi projektmi nové typy zážitkov často za hranicou predstavivosti – participantov, divákov i samotnej umelkyne.

https://www.katerinaseda.cz/

 

Srdečne pozývame!