Komentovaná prehliadka

Komentovaná prehliadka

 /  Pretórium

Pozývame na komentovanú prehliadku výstavy Michala Moravčíka UNITED WE STAND s kurátorkou Mirou Keratovou.

Retrospektívny formát výstavy Michala Moravčíka in memoriam predstavuje prvý základný výskum celoživotnej tvorby tohto dôležitého slovenského umelca strednej generácie. Monografický rámec je do istej miery poňatý autorsky kolektívne, s čím korešpondujú aj názvy oboch častí (podľa Moravčíkovho diela By Uniting We Stand, By Dividing We Fall z roku 2005). Na realizácii výstavy sa podieľajú umelci a autorovi blízki priatelia Dalibor Bača, František Demeter, Tomáš Džadoň, Jana Kapelová, Svätopluk Mikyta, Lucia Nimcová, Martin Piaček.

Výstava predstavuje tvorbu Michala Moravčíka (1974 – 2016), ktorý sa angažoval v mnohých umeleckých a občianskych iniciatívach, vyučoval na viacerých umeleckých školách a venoval sa kritickej praxi, v ktorej tematizoval spoločenskú nerovnosť a jej prejavy nacionalizmu, manipulovania historickej pamäte a symbolických či pragmatických demonštrácií neoliberálneho ekonomizmu v zmätenej postsocialistickej dobe. Často pracoval miestošpecificky a vo svojej tvorbe sa zaoberal praktickými i teoretickými súvislosťami stredoeurópskeho urbanizmu, najmä osobitými historickými vrstvami nedokončených infraštruktúr či súčasných developerských zjednodušení. Z jeho záujmu o historicko-politický kontext vyplývala aj jeho kritika nacionalizmov, ktoré presakujú z politiky (úzko naviazanej na ekonómiu a ideológiu) do každodennosti. V tejto súvislosti často tematizoval flexibilitu dejín ako ich skrytú kontroverznú kvalitu, prinášajúcu stálu premennosť minulosti, usmerňovanej aktuálnou politickou propagandou a samozrejme dejinnými zvratmi.
 
Výstava UNITED WE STAND v Stredoslovenskej galérii je prvou časťou výstavy Michala Moravčíka, ktorej druhá časť s názvom DIVIDED WE FALL súčasne prebiehala v Novej synagóge Žilina (22. 12. 2018 – 10. 3. 2019).
 
////
Názov: Komentovaná prehliadka výstavy Michala Moravčíka
Usporiadateľ: Stredoslovenská galéria
Prehliadku povedie: Mira Keratová
Miesto konania: Pretórium, Nám. Š. Moysesa 25, Banská Bystrica
Termín: 27. marec 2019 o 17.00 (streda)

Vstup voľný.

Výstava potrvá do 31. marca 2019.

Realizáciu výstavy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zriaďovateľom Stredoslovenskej galérie
je Banskobystrický samosprávny kraj.

Pozývame!