Festival / Komentovaná prehliadka

Festival / Komentovaná prehliadka

 /  Bethlenov dom

Pozývame na komentovanú prehliadku k edukatívnej výstave Ako na umenie…2 (príroda a krajina) / výstava s kurátorkou a reštaurátormi.
Kurátorka Martina Martincová predstaví koncepciu výstavy a výber kolekcie diel zo zbierky Stredoslovenskej galérie. Reštaurátori Slovenskej národnej galérie Miroslav Slúka a Peter Ližbetin priblížia 19 zreštaurovaných diel od 18 autorov.
Výstava z hľadiska kurátorského výberu predstavuje približne 60 diel od približne 40 autorov. Ide o staršie i novšie akvizície z oblasti maľby, kresby, grafiky a fotografie, ktoré sú súčasťou rozsiahleho galerijného zbierkového fondu. Zbierkový fond Stredoslovenskej galérie, ktorý aktuálne disponuje takmer 14 000 zbierkovými predmetmi, umožnil bohatý výber diel autorov pôsobiacich od konca 19. storočia až po súčasnosť. Ide prevažne o umelcov nielen s regionálnym, ale i celoslovenským významom.

Výstava pracuje s umením ako nástrojom vzdelávania. Nájsť vhodné metódy a formy práce s náročným súčasným divákom je jednou z aktuálnych výziev pre galérie.
Počas trvania výstavy budú zrealizované aj ďalšie sprievodné akcie: workshopy, prezentácie zamerané na predstavenie tvorby umelcov venujúcich sa téme krajiny, až po premietanie filmov a diskusných prednášok orientovaných na oblasť spoznávania a ochrany prírody.

Vystavujúci autori: A. Čierny, A. Hlaváček, D. Tóth, E. Gwerk, I. Hudcovič, L. Čemický, Ľ. Fulla, M. A. Bazovský, M. Benka, M. Galanda, M. Kern, M. Švabinský, P. Bartoš, R. Sikora, Z. Palugyay

///////

Názov: Komentovaná prehliadka výstavy Ako na umenie…2
Usporiadateľ: Stredoslovenská galéria
Prehliadku povedie: Martina Martincová, Miroslav Slúka, Peter Ližbetin
Miesto konania: Bethlenov dom (1. poschodie), Dolná 8, Banská Bystrica
Termín: 15. 10. 2019 o 17.00 (utorok)

Vstup voľný.

Zriaďovateľom Stredoslovenskej galérie je Banskobystrický samosprávny kraj.
je Banskobystrický samosprávny kraj. Realizované s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica.
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Podujatie je súčasťou projektu Galéria ako priestor vzdelávacia #3.