Tvorivá dielňa

Tvorivá dielňa

 /  Vila Dominika Skuteckého

Aprílová tvorivá dielňa pre verejnosť sa začne v sobotu 27. apríla 2019 o 13.00 hod. vo Vile Dominika Skuteckého so záhradou na Hornej 55 v Banskej Bystrici. Návštevníci sa oboznámia nielen so životom a tvorbou významného maliara Dominika Skuteckého (1849-1921), ale tiež dozvedia viac o vývoji plenérovej maľby.

V rámci prebiehajúceho programu budeme v malebnej záhrade, ktorá je súčasťou samotnej vily, skúmať prírodné prostredie ako celok, ale i jednotlivé detaily, pozorovať atmosféru, účinky svetla a zároveň vytvárať vlastné skice.

Návštevníci sa môžu zahrať s rôznymi tematickými hrami ako Timeline, Artline a Fashionline, vďaka ktorým je možné v priamom aj širšom spoločenskom a kultúrnom kontexte spoznať život a dielo Dominika Skuteckého. Najmenších účastníkov čaká hra s magnetickými skladačkami portrétov, veľkoplošným puzzle a rôznymi zábavnými interaktívnymi pomôckami. Cez rôznorodé hry so zmyslami tiež spoznáte maliarovu tvorbu od benátskeho po vrcholné banskobystrické obdobie.

Popri ikonickom obraze „Trh v Banskej Bystrici“, ktorý prešiel komplexným reštaurovaním, si priblížime aj diela jeho žánrovej a portrétnej tvorby, ako aj špecifickú kolekciu kotlárov z medených hámrov. Pôvodný priestor umelcovho ateliéru je rozšírený o viaceré diela od štúdií približujúcich maliarske postupy umelca až po definitívne práce. V súčasnosti prebieha reštaurovanie ďalších umelcových malieb z kolekcie Stredoslovenskej galérie, ktoré plánujeme predstavovať počas roka 2019.

 ///

Názov: Tvorivá dielňa „Idyla v meste 2“ vo vile Skuteckých

Usporiadateľ: Stredoslovenská galéria

Miesto konania: Vila Dominika Skuteckého so záhradou, Horná 55, Banská Bystrica

Termín: 27. 4. 2019 13.00 – 16.00 hod. /sobota/

 

Tvorivá dielňa je vhodná pre dospelých, študentov a rodiny s deťmi od 3 rokov.

V prípade nepriaznivého počasia sa presunieme do Vily Dominika Skuteckého.

V prípade záujmu sa prosím objednajte vopred na tel. č: 048/4701624, 048/4701615, 0917 294 527 alebo mailom na [email protected] do piatku 26. 4. 2019 do 12.00 hod.

Kontaktné osoby: Martina Martincová, Zuzana Medzihorská

Vstupné: 3,- € dospelí / 1,50 € deti, žiaci, dôchodcovia / ZŤP zdarma 

 

Pozývame!

 

Animačný program v rámci projektu Galéria ako priestor vzdelávania #3 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Realizované s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica.
Reštaurovanie malieb D. Skuteckého z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj.