Vernisáž: 29.február 2012
Miesto: Nám Š. Moysesa
Trvanie do: 15.apríl 2012

Tlačová správa
Pozvánka
EVENT - Vitajte v našom meste...

Vitajte v našom meste...

Vystavujúci autori: Erik Šille
Kurátor: Gabriela Kisová

Prvá samostatná výstava maliara Erika Šilleho v Stredoslovenskej galérii je prierezom jeho tvorby posledných rokov. Okrem malieb bude na výstave predstavený aj väčší súbor Šilleho kresieb, ktoré odkrývajú jeho myšlienkové východiská a inšpiračné zdroje.


Predstaviteľ mladej slovenskej výtvarnej generácie čerpá z bohatej vizuality populárnej kultúry, animácie, grafického a produktového dizajnu. V tradičnom médiu závesného obrazu si Šille buduje vlastnú ikonografiu, v ktorej si privlastňuje a remixuje už existujúce vizuálne formy ako napríklad logá korporátnych firiem alebo šťavnaté marketingové heslá. Svoje príbehy rozpráva prostredníctvom ľúbivého a banálne pôsobiaceho výtvarného jazyka, pomocou ktorého rafinovane formuluje spoločenský vzdor a kritiku. Jeho na prvý pohľad úsmevné výjavy nesú často známky násilia, krutosti alebo beznádeje či chaosu.


V tvorbe Šille reaguje na aktuálne témy, na správy z médií (News, 2011) alebo na nálady v spoločnosti (The Mothership, 2011 či Loading, 2012). V maľbách z posledného obdobia sa venuje otázkam (e-)migrácie a straty domova (Ametystoví podvodníci, 2011), vplyvu globalizácie na systémy produkcie a konzumácie (Welcome in our city, dear Dogoil, 2011 či Foodstock, 2011). Presne narysovaná kompozícia jeho obrazov, dokonale hladký a lesklý povrch akrylovej maľby, pestrá farebnosť a ľahko identifikovateľné tvary postáv a krajiny sugerujú dojem poriadku a harmónie. Roztomilé zvieratká a fantastické postavičky sa však menia na zuby ceriacich útočníkov či podpaľačov, ich telá nesú stopy zranení a prvotný obraz sveta, v ktorom je všetko ako má byť, sa rozpadá pred očami do kryštalických štruktúr. Mosty sú zbúrané, domy sú v plameňoch, nebo je čierne a more krvavo červené. Šilleho maľby sú príbehmi o sile túžby a o strate nevinnosti vo svete homo consumericus.


Erik Šille (*1978 v Rožňave) ukončil štúdium na VŠVU v Bratislave v roku 2006 v ateliéri súčasnej maľby prof. Ivana Csudaia, kde následne do roku 2010 pôsobil ako odborný asistent. Okrem maľby sa venuje grafike a objektom. Je nositeľom Ceny Igora Kalného za rok 2006, viacnásobným finalistom a víťazom VÚB Maľby za rok 2009, laureátom Ceny Tatrabanky Mladý Tvorca za rok 2010. Žije a tvorí v Bratislave.  

Gabriela Kisová


Prihlásenie