LADISLAV ČEMICKÝ: MARINO MORE

LADISLAV ČEMICKÝ: MARINO MORE

 /  Bethlenov dom

Každé výnimočné dielo v sebe nesie DNA autora, ktorý ho vytvoril a to nielen vďaka zručnosti, ale tiež vyzretej umeleckej osobnosti a citlivému vnímaniu vecí i javov okolo nás.
Tentokrát by sme Vám radi predstavili v rámci našej výstavy Ako na umenie…2 /príroda a krajina/ ďalšie zaujímavé dielo s názvom Marino more I., pochádzajúce od významného slovenského maliara a vysokoškolského pedagóga Ladislava Čemického (1909 – 2000). Reálne prostredie namaľované technikou akvarelu, ktorú autor bravúrne ovládal, mu umožnila zachytiť prírodnú scenériu za pomoci jemných farebných odtieňov a súčasne akoby zahaliť do mäkkého priehľadného závoja či oparu.
Čemického akvarely sa vyznačujú veľmi citlivým, nežným, zamatovým a až lyrickým stvárnením. Tlmočil nielen videné, ale i pocitové, t.j. náladu krajiny, v ktorej neustále hľadal nekonečnú slobodu a harmóniu. Pozývame Vás na chvíľu, v tomto pre mnohých náročnom období, zdieľať práve cez umenie tento pocit vnútorného pokoja a pohody.
Viac o autorovi a akvarely Marino more I. si vypočujte v krátkom videu kurátorky a galerijnej pedagogičky Martiny Martincovej.

Dielo Marino more I. si môžete pozrieť tiež na portály: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SGB.K_1606