Symbolizmus je prvý moderný smer, v Čechách dominuje v 90. rokoch 19. storočia, ale v druhej vlne je obrodený veľkým sústredením grafikov v skupine Sursum okolo roku 1910. Aj tak majú mnohé z viac než dvoch stoviek vystavených grafických listov najmenej sto rokov.
Na výstave sa stretneme s prácami zakladateľov – tých, ktorí grafiku vyučovali a písali odborné príručky – Maxa Švabinského, Vojtěcha Preissiga a T. F. Šimona. Dôležitou kapitolou je katolícky orientované dielo Františka Bílka a Felixa Jeneweina. Asi najvýraznejšie sú zastúpení umelci Sursumu – Josef Váchal, Jan Zrzavý, František Kobliha, Jan Konůpek a Rudolf Adámek.
Práve oni doviedli symbolizmus – smer, ktorý pracuje s náznakom, metaforou, stajomnením obsahu skrytým za viditeľným svetom, s hĺbkou fantázie a neskrotnosťou predstáv, prakticky až do druhej polovice 20. storočia. Napríklad Jan Konůpek sa nechal ovplyvniť kubizmom a niektoré jeho neskoré práce je možné pokladať za surrealistické. V Motíve z Beethovena zachytil okamih, keď smrtka hrá na klavíri, inde nasadil k úmrtnému lôžku husľové kvarteto. Koblihov Tristan je nočným snom o veľkej smutnej láske a dielo Maxa Švabinského zastihneme od opulentných vizuálnych hostín krásnych nahých tiel v raji až k unavenému Satyrovi na obláčiku slávy.
Preissigovo a Šimonovo dielo sa prelína so secesiou, obaja precestovali veľký kus sveta a na ich technike i námetoch je to skutočne vidieť. Benátky, New York, čínske džunky aj Londýnske ulice, to všetko môžete prísť obdivovať do Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici až do 28. februára 2010.
K výstave je k dispozícii katalóg.