Spoluautori: Alena Adamíková, Martin Bu, Sylvia Jokelová, Marian Lukačka & Mária Rišková, Nóra Ružičková & Marianna Mlynarčíková, Matěj Smetana, Miriam Šebianová, Miro Tóth.
Výstava Rozhovory, ktoré vedú inam predstaví najnovšie diela – kresby tušom výtvarníčky Márie Čorejovej doplnené výberom diel z úspešných projektov posledných dvoch rokov Mind Games a Eo Instanto / V tomto momente.
Autorka sa v posledných rokoch pohybuje najmä v médiu kresby, no stále sympatizuje s multimédiami, intermediálnou a kolektívnou tvorbou, prácou s priestorom, čo patrilo medzi stratégie zo začiatku jej umeleckej kariéry. Preto Mária Čorejová prizvala k spolupráci na svojej výstave kurátorský kolektív svojho „domovského“ združenia 13 kubikov (spolu s Máriou Riškovou a Marianom Lukačkom), no predovšetkým poskytla svoje diela ako „materiál“ ďalším renomovaným umelcom a dizajnérom. Tí vstúpili do Čorejovej diel, doplnili ich, posunuli a kometovali svojou tvorbou. Vznikli prepojenia viacerých oblastí umenia – kresba, maľba, objekt, sound-art, dizajn, architektúra v tvorivom dialógu s autorkinými dielami. V Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici budú prezentované niektoré výstupy tejto spolupráce, ďalšie diela budú predstavené na druhej tohtoročnej výstave v Dome umenia v Bratislave na konci roka.
Maliarka Alena Adamíková a dizajnér Martin Bu komponujú motívy kresieb Čorejovej do svojich diel – do maľby a do kolekcie keramických objektov. Dizajnérka Sylvia Jokelová spolupracovala už v roku 2012 na sérii veľkoformátových kresieb Eo Instanto / V tomto momente, pre ktoré vytvorila unikátne rámy (vystavený bude výber zo série).
Marian Lukačka a Mária Rišková, spolukurátori výstavy, prinášajú konceptuálnu narážku na motívy vyskytujúce sa v dielach a korešpondujúce s témami dlhodobého projektu skupiny 13 kubikov Múzeum budúcnosti, ktorého súčasťou je výstava i tvorba diel.
Intermediálne umelkyne Nóra Ružičková a Marianna Mlynarčíková predstavujú zvukovú inštaláciu, ktorá vychádza z priestoru, kde sa výstava koná a voľne nadväzuje na Čorejovej kresebné úvahy o čase a pominuteľnosti. Český výtvarník Matěj Smetana vytvoril animácie, ktoré sa pokúšajú interpretovať spôsob, akým Mária Čorejová pracuje s tvarom a členením plôch vo svojich kresbách. Architektka Miriam Šebianová preniesla motív typický pre Čorejovej obdobie kresby do priestoru a Miro Tóth, hudobník a skladateľ, reaguje na diela svojou kompozíciou Dunkeltherapie II.:…after the end in Seven Chapters.
Kurátori a autorka veria, že návštevníci výstavy na nej nájdu témy mnohých rozhovorov, ktoré povedú inam.
Výstava je súčasťou projektu Múzeum budúcnosti združenia 13 kubikov.