Tvorivo so Špuntami_Farebné hory 🌈
Dnes sa zahráme na chemikov a vytvoríme si ľadovú krajinu plnú farieb! Roztopenie ľadu so soľou a pridanie tekutých farieb je jednoduchý detský vedecký experiment, ktorý zabaví deti rôznych vekových kategórií.
MATERIÁL
Budeme potrebovať:
- Nádobky rôznych veľkostí (na vytvorenie ľadu)
- Veľkú nádobu alebo plech na pečenie
- Soľ
- Temperové farby (alebo potravinárske farbivo a tekuté akvarelové farby)
- Pipety, štetce alebo lyžice
POSTUP
Ako prvé si dáme cez noc zamraziť ľad, najlepšie do misiek rôznych veľkostí. Naplníme aspoň jednu plytkú misku, kvôli vedeckým pozorovaniam. Nasledujúce ráno si pripravíme našu roztápaciu stanicu. Z misiek vyberieme ľad a uložíme ich do väčšej plytkej nádoby (napr. na plech na pečenie). Deťom dáme misky so soľou (môžeme vyskúšať aj hrubozrnnú) a experimenty s roztápaním ľadu môžu začať! Po posypaní ľadu soľou budú deti pozorovať rýchlejšie sa roztápanie ľadových kupol a vytváranie „roklín“.
Počkáme kým sa nám ľadové kúsky so soľou trocha roztopia a zatiaľ si pripravíme nádobky s farbami. Do kelímkov si vytlačíme temperové farby rôznych odtieňov a zmiešame ich s malým množstvom vody. Môžeme použiť aj potravinárske farbivo. Keď zbadáme, ako nám soľ roztopila ľad, farby naberieme z kelímkov (pipetou, lyžicou alebo štetcom) a nanášame ich na naše ľadové veľhory.
Tekuté farby zaujímavo zvýraznia rokliny, štrbiny a tunely, ktoré sa tvoria v ľade, roztopenom soľou. Otvorí sa pred nami magická farebná krajina, stekajúce farby vytvoria v roztopenej ľadovej vode farebné víry.
Niekoľko kúskov ľadu si môžeme pozrieť aj v slnečnom svetle, farby nám ukážu cestičky, ktorými sa topí ľad. Zo spodnej časti plytších kúskov ľadu zbadáme hromadu drobných farebných bubliniek, kde sa zmiešaná soľ a farby spájali.
Soľ a farby môžeme ďalej pridávať a skúmať, ako sa krajina farieb pretvára. Nakoniec si naše ľadové výtvory vystavíme na slnko až do úplného roztopenia.
TIP: So staršími deťmi sa tiež môžeme popri roztápaní ľadu porozprávať a ukázať si, ako soľ spôsobuje, že sa ľad topí inak (a že bude topiť ľad aj pri chladnejších teplotách). Bude pre nich zaujímavé zistenie, že kdekoľvek sa soľ dotkne ľadu, roztopí sa rýchlejšie ako zvyšok ľadu.
Zábavné tvorenie!