Atlas sôch mesta Prešov / prezentácia knihy


30. apríla 2024
17:00 hod.
Bethlenov dom

Utorok 30. 4. 2024 o 17.00
Bethlenov dom, Dolná 8, Banská Bystrica

Pozývame vás na prezentáciu knihy Atlas sôch mesta Prešov, ktorá mapuje výtvarné diela vo verejných priestoroch mesta Prešov a okolitých obcí a miesta. Sústredí sa na povojnové umenie v exteriéroch, aby dokumentoval a popularizoval výtvarné bohatstvo mesta a vytvoril podklad pre ďalšie bádanie, zvýšenú ochranu modernistických diel a zlepšenie miestnej identity miest.

Knihu Vám predstavia Mišo Hudák z Východného pobrežia, ktorí publikáciu vydali v roku 2023, a bádateľská legenda prešovskej mestskej identity Slavo Capek, ktorí spolu poskladali prvý sumárny súpis viac ako 150 diel z ulíc, verejných priestorov a verejných budov mesta Prešov a jeho prirodzenej aglomerácie. Fotografie existujúcich diel dopĺňa zoznam ďalších približne 50 diel, ktoré z rôznych dôvodov z verejného života mesta boli odstránené, zmizli alebo zanikli.

Na úsvite Východného pobrežia existoval plán zatopenia množstva okolitých okresov. Medzi nimi samozrejme najviac rezonoval dlhoročný spor o názov vodného diela na severe, ktorý sa zúžil na Šarišská šírava alebo Prešovská priehrada. O nezatopení mesta Prešov nerozhodli ekonomické, či topografické dôvody, rozhodla o tom mytológia.

Vstupné: 2 eurá

Zriaďovateľom Stredoslovenskej galérie je Banskobystrický samosprávny kraj.