Prezentácia knihy DOM – Jana Šturdíková


21. marca 2024
00:00 hod.
Bethlenov dom
Pozývame vás na prezentáciu knihy DOM fotografky Jany Šturdíkovej a prezentáciu autenticky zdokumentovaného diela nájomného domu architekta Alexandra Skuteckého.
 
Jana Šturdíková viac ako desať rokov fotografovala život predmetov vo funkcionalistickom dome postavenom v Bratislave židovským architektom Alexandrom Skuteckým (1883 – 1944). Od kotolne až po hromozvod a v desiatich bytoch hľadala pôvodné prvky, ktoré prežili od postavenia domu v roku 1936. Pozorovala, ako sa pod vplyvom používania zachovali, menili alebo odstránili a porovnávala ich. Detailne sleduje, ako domom pretiekli veľké dejiny 20. a 21. storočia typické pre krajiny strednej Európy a ako sa odrazili v zdanlivo bezvýznamných predmetoch, ktorých sme zvyknutí sa každodenne dotýkať. Práve táto samozrejmá obyčajnosť, s ktorou sa pravidelne stretávame, formuje náš prístup k veciam a náš vkus.
 
Jana Šturdíková vyštudovala dramaturgiu na VŠMU v Bratislave, fotografiu na VŠVU v Bratislave a na Inštitúte tvorivej fotografie Sliezskej univerzity v Opave. Vystavovala na festivaloch Mesiac fotografie v Bratislave, Mois de la Photo v Paríži, Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej a ďalších výstavách na Slovensku a v zahraničí. Od roku 2015 dlhodobo pracovala na rozsiahlom fotografickom projekte Châteaux po našom o opustených a chátrajúcich kaštieľoch Slovenka, ktoré rozdelila do kategórií podľa ich posledného využitia. Na príklade chátrajúcich pamiatok sa zamerala na vyrovnávanie sa s problematickou minulosťou 20. a 21.storočia. S prácou sa v roku 2015 stala finalistkou súťaže POZNAN PHOTO DIPLOMA AWARD. V roku 2019 vyšla úspešná fotografická publikácia projektu Châteaux po našom, v roku 2021 pre veľký záujem vyšlo jej nové rozšírené vydanie. Projekt vzbudil rozsiahle mediálne ohlasy a pomohol zviditeľniť problematiku medzi širokou verejnosťou. Naďalej vystavuje na Slovensku i v zahraničí.
 
Prednášajúca: Jana Šturdíková
Miesto: Bethlenov dom – knižnica, Dolná 8
Vstupné: 2 eurá
 
Tešíme sa na vás!