Biely priestor v bielom priestore, 1973 – 1979

Biely priestor v bielom priestore, 1973 – 1979

 /  Bethlenov dom

Pozývame na prednášku o autorskom projekte Miloša Lakyho (1948–1975), Stana Filka (1937–2015), Jána Zavarského (1948) – BIELY PRIESTOR V BIELOM PRIESTORE (1973 – 1979), v ktorom autori rozpracovali ideu transcendentna a formulovali ju ako tzv. čistú emóciu.

Kurátorka Stredoslovenskej galérie Mira Keratová predstaví primárne dokumenty tohto kľúčového diela slovenského a stredoeurópskeho umenia druhej polovice 20. storočia. Keďže rovnocennou súčasťou projektu boli nielen jednotlivé priestorové realizácie, ale aj teoretické texty a postuláty, na prednáške budú predstavené dobové materiály k jednotlivým fázam Bieleho priestoru v bielom priestore, vrátane autorských textov, manifestov a fotodokumentácie z jednotlivých verejných i neverejných realizácií projektu.

Súčasne bude témou spolupráca uvedených autorov v kontexte ich osobnej umeleckej chronológie a vo vzťahu k manifestácii Bieleho priestoru (viď. spolupráce Lakyho a Zavarského zo zač. 70. rokov; Filkove chápanie priestoru v kontexte jeho prostredí z konca 60. rokov a jeho priebežná apropriácia konceptu Bieleho priestoru v 2. 1⁄2 70. rokov a neskoršie zahrnutie pôvodne kolektívneho projektu do individuálnej Filkovej mytológie a jeho tzv. psychofilozofického systému od 80. rokov do autorovej smrti.

///

Názov prednášky: Dokumenty. Stano Filko, Miloš Laky, Ján Zavarský – Biely priestor v bielom priestore, 1973 – 1979
Usporiadateľ: Stredoslovenská galéria                                                                                            

Prednášku povedie: Mira Keratová
Miesto konania: Bethlenov dom (Kresliareň), Dolná 8, Banská Bystrica
Termín: 26. február 2019 o 17.00 (utorok)

 

Výskum k projektu z verejných zdrojov
podporil Fond na podporu umenia.

Vstup voľný.

Zriaďovateľom Stredoslovenskej galérie
je Banskobystrický samosprávny kraj.

Pozývame!