Festival / Nesmrteľný les

Festival / Nesmrteľný les

 /  Bethlenov dom

V rámci festivalu Prvý človek bol umelec 4 v Bethlenovom dome a Pretóriu Vás pozývame na ďalšie zo sprievodných podujatí – diskusnú prednášku s ekológom a vedcom M. Wiezikom  o tajomstvách prírody a potrebe jej ochrany. Prednáška bude spojená s premietaním filmu Nesmrteľný les z produkcie Arolla Film.

Za posledných niekoľko tisícročí sa európska krajina zmenila viac ako si dokážeme predstaviť. Vysušili sme mokrade, zregulovali rieky, vyrúbali alebo premenili lesy, vyhubili veľké zvieratá. A predsa, existuje jedno miesto, ktoré sa takmer nemení. Zo skalnatej pôdy pod Kriváňom vyrastá Nesmrteľný les. Jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večný sprievodca medveď.

Život medveďov je tu tesne spojený so životom stromov a celého pralesa. Ten im poskytuje útočisko pred človekom a všetko čo k životu potrebujú. V polome nájdu lesné plody a hmyz, v strmom žľabe ulovia jeleňa a za limbovými orieškami sa dokonca šplhajú do korún majestátnych stromov.

Je to prírodný raj. Rozmanitý, nebezpečný, no zároveň krehký a divoký svet, ktorý sa stále riadi zákonmi prírody a nie človeka. A sú to práve prirodzené, nikým neriadené procesy, ktoré zabezpečujú pokračovanie evolúcie a prastarému limbovému lesu jeho nesmrteľnosť.

Film (52 min.) je súčasťou trilógie Tajomné Karpaty spolu s filmom Život v oblakoch a Živá rieka.

 

//////

 

Názov: Diskusná prednáška spojená s premietaním filmu NESMRTEĽNÝ LES

Usporiadateľ: Stredoslovenská galéria

Prednášajúci: Michal  Wiezik

Miesto konania: Bethlenov dom (1. poschodie), Dolná 8, Banská Bystrica

Termín: 15. 11. o 17.00 hod.,

 

Tešíme sa na Vás, malých aj veľkých!:)
Vstup voľný.

Zriaďovateľom Stredoslovenskej galérie je Banskobystrický samosprávny kraj.
je Banskobystrický samosprávny kraj.
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.