KOMENTOVANÁ PREHLIADKA výstavy s kurátorom Borisom Kršňákom

KOMENTOVANÁ PREHLIADKA výstavy s kurátorom Borisom Kršňákom

 / 

Slovenské U.F.O. a iné transcendencie (zo zbierky Borisa Kršňáka)

21. 10. o 17:00 hod. / štvrtok

Pretórium, Námestie Štefana Moysesa 25

Pozývame na komentovanú prehliadku výstavy Slovenské U.F.O. a iné transcendencie s kurátorom a majiteľom zbierky Borisom Kršňákom, ktorý návštevníkov prevedie výstavou. Porozpráva ako a prečo zbierka vznikala, predstaví jednotlivých autorov diel a porozpráva o procese vzniku výstavy. 

V polovici šesťdesiatych rokov minulého storočia sa v slovenskom výtvarnom umení zrodilo doslova revolučné umenie. Vzniklo ako protest proti diktátu socialistického realizmu, ale aj na protest proti malomeštiackemu vnímaniu umenia, ako pekného obrázku, ktorý si zavesia majitelia nad gauč a farbu rámu prispôsobia farbe nábytku. Už prvé diela umelcov ako Stano Filko, Alex Mlynárčik, Július Koller, Peter Bartoš z roku 1965 patria k vrcholom slovenského konceptu, ale patria aj do kníh o dejinách svetového výtvarného umenia. Žiaľ, stále tam nie sú adekvátne zastúpené. Bolo to autenticky slovenské a pritom zároveň aktuálne svetové umenie, ktoré ale až do roku 1989 vznikalo viac-menej skryté v ateliéroch umelcov a bolo komunistickým režimom prenasledované. Aj po revolúcii malo sťaženú cestu medzi domáce publikum.

Ešte za socializmu začala vznikať zbierka Borisa Kršňáka známa aj pod názvom Galéria Artandconcept. Za viac ako 30 rokov sa mu podarilo vytvoriť kolekciu, o ktorej vedia domáce i svetové galérie. Diela z nej si zapožičali aj také inštitúcie, ako National Gallery of Art vo Washingtone, MUMOK vo Viedni, Ludwig múzeum v Budapešti, SNG v Bratislave, GHMP v Prahe či Muzeum Sztuki v Lodži.

Nulovú vstupenku si rezervujete online alebo v budovách Stredoslovenskej galérie. Kapacita je obmedzená. Podujatie organizujeme za dodržiavania aktuálnych protipandemických opatrení.

Rezervácia vstupeniek:

 

///////////

 

Názov podujatia: KOMENTOVANÁ PREHLIADKA výstavy s kurátorom Borisom Kršňákom
Usporiadateľ: Stredoslovenská galéria
Prehliadku povedie: Boris Kršňák
Vystavujúci autori: Milan Adamčiak, Peter Bartoš, Stano Filko, Vladimír Havrilla, Jozef Jankovič, Peter Kalmus, Michal Kern, Július Koller, Miloš Laky, Juraj Meliš, Alex Mlynárčik, Monogramista T.D, Rudolf Sikora, Ján Zavarský
Miesto: Pretórium, Námestie Štefana Moysesa 25
Termín: 21. októbra 2021 (štvrtok) o 17:00 hod.
 
Vstup voľný.
 
Srdečne pozývame!

Vstup do Stredoslovenskej galérie bude možný len pre osoby s kompletným očkovaním, s platným testom, alebo s potvrdením o prekonaní Covid. Pri vstupe si pripravte príslušné potvrdenie.

Ďakujem návštevníkom že rešpektujete dané nariadenia. 

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.