Máš umelecké črevo?

Máš umelecké črevo?

 /  Bethlenov dom

Srdečne pozývame na workshop k študentskej súťaži Máš umelecké črevo?. Súťaž je určená pre študentov stredných škôl a gymnázií, ktorí sa zaujímajú o výtvarné umenie. Prihlásiť sa môže každý, vítané sú tiež študentské tímy zo stredných škôl neumeleckého zamerania.

Téma tohto ročníka je Butterfly effect – efekt motýlích krídel zameraný na problém klimatických zmien, udržateľnosti zdrojov a s tým súvisiaca budúcnosť planéty, ale aj ľudskej spoločnosti. A keďže sa v tejto téme vo veľkej miere angažujú umelci, ako aj mladí ľudia, rozhodli sme sa, že nasledujúci ročník venujeme tomu, ako dokážu i maličkosti spôsobiť radikálne zmeny.

Autorský workshop povedie súčasný vizuálny umelec a grafik Patrik Ševčík. Cez médium grafiky (tlač z plastového odpadu) budeme vytvárať, nachádzať a spoznávať možnosti a vzniknuté stopy a štruktúry následne transformovať do rozmanitých obrazových variácií. Okrem iného sa dotkneme práce s vybranými prírodninami, a povieme si o ich formálnych i obsahových kontextoch.

Máš umelecké črevo? je súťaž určená všetkým žiakom stredných škôl a gymnázií od 14 do 19 rokov (vekové výnimky sú prípustné). Nie je preto potrebné, aby účastníci mali za sebou predchádzajúcu prax v oblasti umeleckej tvorby. Jedným z cieľov súťaže je práve podnietiť študentov k prebudeniu kreatívnych schopností a odvahe experimentovať s tvorivými prístupmi ku každodenným témam. Na prvý pohľad možno trochu kurióznou podmienkou je prihlásiť sa ako autorský tím (min. dve osoby, max. 6). Jediným ďalším obmedzením je téma, s ktorou sa ale môže voľne pracovať – spôsobom umeleckého vyjadrenia sa medze nekladú.

Súťaž vznikla v roku 2009 v Českej republike. Od roku 2016 sa jej spoluorganizátormi stali Slovenská národná galéria v spolupráci s Kunsthalle Bratislava, Východoslovenskou galériou a Stredoslovenskou galériou, a významné inštitúcie ďalších susedných krajín, čím súťaž nadobúda medzinárodný charakter.

Prihlasovať sa môžete do 15. 11. 2019 podaním jednoduchej prihlášky, ktorú nájdete na stránke k súťaži. Do februára máte čas na konzultácie a vypracovanie prác, ktoré zašlete elektronickou formou cez wetransfer.com. Semifinále súťaže v regiónoch budú prebiehať v marci a v júni očakávame finále a výstavu najzaujímavejších projektov v priestoroch Slovenskej národnej galérie v Bratislave. Kontakt a info k súťaži: [email protected], [email protected]

 ///

Termín workshopu v Stredoslovenskej galérii: 7. 11. 2019 (štvrtok) o 14.30 hod.

Miesto: Bethlenov dom (1. poschodie), Dolná 8, Banská Bystrica

 

Vstup voľný.

Na workshop je potrebné sa prihlásiť do 6. 11. 2019 (streda) na [email protected] alebo telefonicky na 048/470 16 24, 0917 294 527.

Workshop je určený pre študentov stredných škôl a gymnázií, ale je otvorený aj pre širokú verejnosť.

Workshopu sa môžu študenti zúčastniť aj bez učiteľa.

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Podujatie je súčasťou projektu Galeria ako priestor vzdelávacia #3.