Perspektívy súčasného umeleckého aktivizmu
/
Diskusia s Oliverom Makom a Denisom Kozerawskim
Zdá sa, že jednou z mnohých kríz, ktoré aktuálne v spoločnosti i v umeleckom prostredí prežívame je kríza zastúpenia a reprezentácie. Na jednej strane v umeleckom svete zažívame nebývalý rozmach diverzity názorov a identít, ktoré predtým ostávali neviditeľné, či boli systematicky umlčiavané. Na druhej strane však tejto zdanlivej rôznorodosti kontruje realita spoločenskej každodennosti, v ktorej sa prehlbujú sociálne nerovnosti, vyhrocuje sa rodové, rasové i iné predsudky, a verejné politiky sú často navrhované a udržiavané vylučujúcimi či priam nenávistnými rétorikami spôsobujúcimi reálne ohrozenie komukoľvek odkláňajúcemu sa od tradične definovaných noriem.
Aké perspektívy a praktiky v tomto smere poskytuje umelecký aktivizmus? Akými spôsobmi vie vykročiť za hranice reprezentácie inakosti smerom k premene estetických či politických infraštruktúr, a má reálny potenciál pre spoločenskú zmenu?
Diskutovať budú filmár a aktivista Oliver Mako a umelec Denis Kozerawski.
O 17:00 sa bude konať komentovaná prehliadka výstavy Dlhé tiene pred súmrakom, len nejasné zvuky, šepot a ozveny miznúce v krajine s Denisom Kozerawskim a kurátorkou Zuzanou Jakalovou.
Denis Kozerawski (1990) študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (Intermédiá a multimédiá, Fotografia a nové médiá). Je spoluzakladateľom občianskeho združenia a umeleckej platformy APART a iniciátorom a spolukurátorom v projekte A Promise of Kneropy. Jeho tvorba bola prezentovaná v rámci projektu From Matter to Data: Ecology of Infrastructures – Museum of Modern Art (MoMA) v New Yorku. Je laureátom Ceny Oskára Čepana.
Oliver Mako (2000) študent réžie dokumentárnej tvorby – Akadémia Umení v Banskej Bystrici. Od svojich 14 rokov sa venuje občianskemu aktivizmu, participácií na aktivitách spojených s rovnoprávnosťou, ľudskými právami, anticiganizmom a pripomínanie si rómskej genocídy (porrajmos). Podielanie sa na organizácií každoročného eventu DIKH HE NA BISTER – Roma Genocide Remembrance , ktoré každoročne organizuje TernYpe – International Roma Youth Network spolu s Documentation and Cultural Centre of German Sinti and Roma a Európskou Úniou.
Miesto: Pretórium, Nám. Štefana Moysesa 25, Banská Bystrica
Čas: utorok 19. 3. 2024 o 17.00 hod.
Vstupné: 2,- eurá
Tešíme sa na vás!
Foto: Marek Jančúch. Pohľad do výstavy Dlhé tiene pred súmrakom, len nejasné zvuky, šepot a ozveny miznúce v krajine v Stredoslovenskej galérii, Pretórium, 2024.
Realizáciu výstavy z finančných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Zriaďovateľom Stredoslovenskej galérie je Banskobystrický samosprávny kraj.