PRO/ARPE – HUDBA V GALÉRII

PRO/ARPE – HUDBA V GALÉRII

 /  Vila Dominika Skuteckého
 
Ambíciou projektu Hudba v galérii je predstaviť atraktívnu komornú zostavu violončela
a harfy – PRO/ARPE, ktorá je aktívna už vyše dve desiatky rokov. Snahou je spojiť poslucháčsky príťažlivú hudbu a inšpirujúce prostredie štyroch stredoslovenských galérií, keďže hudba ku galériám bez diskusie patrí. Svojou rozdielnosťou inšpiruje neoddiskutovateľné „genius loci“ každej z nich.
Súbor PRO/ARPE vznikol v roku 2000 a odvtedy odohral množstvo koncertov na Slovensku, v Českej republike, Rakúsku, Francúzsku. Ich produkcia je zachytená tak na albume Music for Cello and Harp, ako aj na nedávnom dvoj-CD s kompletnou harfovou tvorbou Milana Nováka.
PRO/ARPE, ktorý spolupracoval aj so Symfonickým orchestrom slovenského rozhlasu, má snahu iniciovať novú koncertnú tradíciu. Spojenie violončela a harfy je skvostné, farebná paleta týchto nástrojov je veľmi široká a poslucháča okamžite zaujme, čo dokazujú početné pozitívne reakcie i odborné recenzie na aktivity súboru. Kombinácia violončela a harfy sa výborne uplatní v nielen v barokovom repertoári, podobne aj v romantizme a ideálnym je impresionizmus, kde prekonáva originály skladieb /väčšinou violončelo a klavír/. Súčasná hudba je zastúpená originálnymi slovenskými kompozíciami Vladimíra Godára, Milana Nováka, Mirka Krajčiho, ale i Arvo Pärta a Iannisa Xenakisa.
Program súboru je rozmanitý, ale pritom vyvážený.
Doc. Eugen Prochác,
predseda OZ Pekná hudba
 
 
///////////
 
 
Učinkujúci: Eugen Prochác (violončelo), Adriana Antalová (harfa)
 
Miesto konania: Vila Dominika Skuteckého, Horná 55, Banská Bystrica
 
 

Lístky na koncert si rezervujete online, v budovách Stredoslovenskej galérie alebo priamo na mieste v deň konania koncertu. Kapacita je obmedzená. Podujatie organizujeme za dodržiavania aktuálnych protipandemických opatrení.

Rezervácia vstupeniek: 

 
 
Vstupné 5,- eur
 
Srdečne pozývame!