Tvorivo so Špuntami_Bufet pre včielky a hmyz

Tvorivo so Špuntami_Bufet pre včielky a hmyz

 / 

Tentokrát si vyrobíme pitítko pre hmyzích návštevníkov! V horúčavách viac než ocenia ďalšie miesto na osvieženie a s deťmi môžeme sledovať, akí vzácni a zaujímaví hostia budú do bufetu prichádzať.

MATERIÁL

Budeme potrebovať:

  • Prírodné materiály z prechádzky v lese alebo po záhrade (kamienky, konáriky, …)
  • Plytšia plastová miska (napr. zo zmrzliny)
  • Voda
  • Akrylové farby
  • Štetce
  • Štipka soli

POSTUP

Hoci dospelí zväčša voči hmyzu hlboké city neprechovávajú, deti dokážu sledovaním chrobáčikov stráviť celé hodiny. Pozorovanie môže prebiehať aj pri pitítku pre  včielky a hmyz, ktoré si veľmi jednoducho pripravíme. Ako prvé si akrylovými farbami vyzdobíme plastovú misku. Akrylky nám nezmyje dážď, ale ani ich nevyperieme z oblečenia (preto je s tým dobré rátať vopred). Misku tiež môžeme podľa ľubovôle oblepiť rôznymi kamienkami alebo prírodnými materiálmi. 

Potom sa vydáme do terénu a nazbierame si väčšie kamienky a rôzne konáriky. Tie naukladáme na dno misky tak, aby sme ho zaplnili. Do misky nalejeme vodu a z kamienkov vytvoríme malé ostrovčeky, na ktoré si budú môcť chrobáčiky pri pití posadať. Môžeme si vyskúšať rôzne možnosti aranžovania a nájsť tú najlepšiu. Včielky obľubujú osolenú vodu, preto do nej pridáme aj štipku soli (na 10 l vody by to mala byť polovica kávovej lyžičky).

Bufetu nájdeme zaujímavú a osviežujúcu lokalitu, udržujeme v ňom stále dostatok čistej vody a sledujeme, či sa nám do neho po dovolenke nenasťahovali riasy.

//

TIP: O správaní a živote najmenších tvorov sa môžete spolu s deťmi dozvedieť aj v zaujímavej knižke Veľká kniha o malých tvoroch / Chrobáky, mušky a iné potvory (Yuval Zommer, Slovart, 2016). Učenie detí o hmyze je veľmi vhodným úvodom k spoznávaniu prírody a súčasne nášho sveta, v ktorom sú všetky živé organizmy a javy navzájom prepojené.