Tvorivo so Špuntami_Domček pre chrobáčiky

Tvorivo so Špuntami_Domček pre chrobáčiky

 / 

Dnes si vyrobíme domček alebo hotel pre hmyzích hostí! Nazbierame si rôzne prírodné materiály a po vyrobení budeme sledovať, akí vzácni návštevníci budú prichádzať. Učenie detí o hmyze je veľmi vhodným úvodom k spoznávaniu prírody a súčasne nášho sveta, v ktorom sú všetky živé organizmy a javy navzájom prepojené.

MATERIÁL

Budeme potrebovať:

  • Prírodné materiály z prechádzky v lese alebo po záhrade (drobné konáriky, šišky, rôzne listy, kamienky,…)
  • Plastová fľaša (z tenšieho plastu, napr. z mlieka)
  • Špagát
  • Kartónová krabica
  •  Rolky z toaletného papiera

POSTUP

Aj keď dospelí zväčša voči hmyzu hlboké pocity nepestujú, deti vedia pozorovaním správania a života chrobákov stráviť hodiny. Záujem detí o najmenšie tvory môžeme vzbudiť a zvýšiť napr. aj zaujímavou knižkou pre najmenších Veľká kniha o malých tvoroch / Chrobáky, mušky a iné potvory (Yuval Zommer, Slovart, 2016) alebo vytvorením si hmyzieho domčeka.

Možností na výrobu máme viac, my si skúsime dva jednoduché spôsoby z ľahko dostupných materiálov.
Ako prvé si na prechádzke v lese alebo v záhrade nazbierame tenké konáriky, šišky rôznych veľkostí, kôru zo stromov a listy alebo drobnú trávu a kamienky.

Jedným a trošku ľahším spôsobom bude domček z fľaše, z ktorej si odstrihneme dno a hrdlo, pričom nám vznikne valec. Prevlečieme cez neho špagát na zevesenie a môžeme ho plniť rôznymi prírodninami, až do úplného zaplnenia.

Pri druhom spôsobe prírodniny vložíme do roliek z toaletného papiera. Tie si najprv vedľa seba nalepíme do plytšej kartónovej krabice a budeme do nich ukladať rôzne prírodniny. Popri plnení sa môžeme s deťmi rozprávať, čí sú materiály mäkké, tvrdé, ľahšie, ťažšie, väčšie, menšie, … a tak rozširovať ich slovníček.

Teraz nastal ten správny čas vybrať domčeku miesto v záhrade alebo v parku. Hotely sa dajú umiestniť pod záhon kvetov a ten z plastovej flaše napríklad zavesiť na konár stromov. Uvidíte, že príbytok si obľúbia rôzni hostia a obyvatelia, ktorých môžete poctiť svojou návštevou aj vy.

Zábavné tvorenie!