Tvorivo so Špuntami_Lúčka kvetov

Tvorivo so Špuntami_Lúčka kvetov

 / 

Vytvorte si doma pestrofarebnú lúku! Tentokrát si vyskúšame experimenty s farbou a rôznymi prírodnými materiálmi ako odtláčanie kvetov a listov, ktoré si nazbierame na prechádzke.

 

MATERIÁL

Budeme potrebovať:

  • Prírodné materiály z prechádzky v lese alebo po záhrade (rôzne listy, kvety, drobné konáriky, šišky, …)
  • Výkres, kartón alebo baliaci papier (ideálne väčších rozmerov)
  • Temperové farby
  • Misky alebo kelímky na farby
  • Odličovacie tampóny
  • Gumové kladivko, lopta alebo tĺčik na mäso
  • Noviny, podložka

POSTUP

Do misiek si vytlačíme rôzne temperové farby a namiesto maľovania štetcom použijeme listy, kvety, drobné konáriky, ktoré si donesieme z prechádzky. Na vytvorenie majstrovského diela budeme naše prírodné materiály namáčať do farby a odtláčať ich na veľký alebo menší papier. Môžeme nimi krúžiť alebo ich všelijako vrstviť. Pri práci s prírodnými objektmi deti skúmajú ich rozmanité textúry, tvary a farby, a to všetko má vplyv na rozvoj jemnej motoriky.

Našu lúčku si ešte dotvoríme kvetmi. Môžeme to poňať aj ako výtvarnú hru s prekvapením, najlepšie vonku alebo na väčšom (zakrytom) priestore. Jeden z dvojice (ideálne ten starší:) na papier vytlačí malé kôpky rôznorodých temperových farieb a jemne ich zakryje tampónmi na odlíčenie tak, aby jeho parťák netušil, aké farby sa kde ukrývajú. Potom nasleduje akčnejšia časť! Deťom dáme predmet (gumové kladivko, loptu, pre odvážnejších rodičov tĺčik na mäso…), ktorým po tampóne silno buchnú a farba vystrelí na všetky strany. Túto hru pravdepodobne ocenia všetky vekové kategórie.

Naše veľdielo si môžeme hrdo vystaviť napr. nad gauč alebo na stenu od podlahy vo výške (detských) očí a otvoriť tak priestor na ďalšie kreatívne intervencie.

Zábavné tvorenie!