Dlhé tiene pred súmrakom, len nejasné zvuky, šepot a ozveny miznúce v krajine

Pozývame na vernisáž 14. 12. o 17:00 hod.
15. decembra 2023 – 31. marca 2024
Vernisáž výstavy 14. 12. 2023 o 17:00
Autor Kurátor
Zuzana Jakalová

Dlhé tiene pred súmrakom, len nejasné zvuky, šepot a ozveny miznúce v krajine je autorsko-kolektívnou výstavou súčasného umelca Denisa Kozerawského. Spája v sebe nielen špecifické autorské umelecké prístupy, ale je prepojená i na autorovu kurátorsko –organizátorskú prax.

Aktuálne diela, ktoré výstava predstaví, sa venujú umeleckému a afektívnemu výskumu v čase klimatického kolapsu, a tiež komplexným prepojeniam rasového kapitalizmu, segregácie a násilia voči ľuďom i neľudskej prírode. Patrí medzi ne napríklad film ‚KAMBIUM1492‘ o Kokošovskej dubine, kde rastie špecifický typ dreviny Dubu zimného údajne použitého na stavbu lodí pre Kolumbovu výpravu, ktorá spustila kolonizáciu Ameriky. Ďalším je autorova účasť na projekte ‚RUVK‘, kde ako tzv. mystery nájomník pôsobil v sociálnej bytovke a snažil sa pomôcť ľuďom, ktorých chcelo mesto Veľký Krtíš vysťahovať na ulicu. Na výstave sa formou umeleckých intervencií predstaví i kolektív RUVK a Andrej Žabkay. Zahraničnými hosťami výstavy je umelecká dvojica Basel Abbas a Ruanne Abou-Rahme, ktorých prax sa zaoberá priesečníkmi medzi performativitou, politickou predstavivosťou, telom a virtualitou.

 

///////////

 

Názov výstavy: Dlhé tiene pred súmrakom, len nejasné zvuky, šepot a ozveny miznúce v krajine

Umelec: Denis Kozerawski v spolupráci s: Samuel Hagara, Kristína Jamrichová, Peter Kašpar, Ondřej Mohyla, Martina Růžičková, RUVK, Adam Šakový, Matej Vojtuš, Andrej Žabkay

Kurátorka: Zuzana Jakalová

Hostia: Basel Abbas and Ruanne Abou-Rahme

Usporiadateľ: Stredoslovenská galéria

Miesto konania: Pretórium, Námestie Štefana Moysesa 25, Banská Bystrica

Trvanie výstavy: 15. december 2023 – 31. marec 2024

Vernisáž výstavy: 14. december 2023 o 17:00 hod. (štvrtok)

 

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zriaďovateľ Stredoslovenskej galérie je Banskobystrický samosprávny kraj.