Anasoft litera 2018: Mária Modrovich

Anasoft litera 2018: Mária Modrovich

 /  Vila Dominika Skuteckého

Autorské čítanie finalistov ceny Anasoft litera 2018 za najlepšiu prozaickú knihu vydanú v uplynulom roku pokračuje v stredu 24. októbra 2018 o 17.00 hod. vo Vile Dominika Skuteckého diskusiou a predstavením tvorby spisovateľky Márie Modrovich. Autorské čítanie z jej knihy Flešbek bude moderátorsky sprevádzať Zuzana Szabóová.

Mária Modrovich v desiatich textoch rozpráva príbehy jednej ženy alebo jeden príbeh viacerých žien konfrontovaných s malosťou aj nesmiernosťou tohto sveta. Opustila stereotyp a chvíľu to bolo akože osviežujúce, za oknom sa mihala krajina, domov a komínov ubúdalo, snehu pribúdalo alebo tepla pribúdalo, na sedačkách a kolenách matiek sedeli a spali cudzie deti, bolo milé na sekundu vidieť ich tváre a potom ich opustiť, hlavne aby jej nekopali do sedadla, aby nepišťali.

Mária Modrovich (1977, Bratislava) študovala na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského marketingovú komunikáciu v kombinácii s neslovanskou filológiou. Prvýkrát na slovenskej literárnej scéne dala o sebe vedieť v súťaži Poviedka 2010, v ktorej získala prémiu. Oficiálne debutovala zbierkou poviedok Lu & Mira (2011). Odvtedy jej vyšli ešte knihy Tichý režim (2013) a Flešbek (2017), ktorý sa dostal do desiatky Anasoft litera 2018.

ANASOFT LITERA je najprestížnejšia literárna cena na Slovensku. Každoročne na jar vyhlasuje desať najlepších prozaických diel, ktoré vyšli v uplynulom roku. Vyberá ich odborná porota, ktorej zloženie sa každoročne mení. Laureáta/laureátka 13. ročníka ceny Anasoft litera a víťaz/víťazka Ceny čitateľov budú vyhlásení v stredu 19. septembra 2018. Viac info o Anasoft litera nájdete na www.anasoftlitera.sk.

Autorské čítanie Anasoft litera je súčasťou festivalu Prvý človek bol umelec 3, ktorý od augusta do decembra 2018 ponúka rozmanitý sprievodný program vo všetkých budovách Stredoslovenskej galérie. Okrem výstav vizuálneho umenia pozývame návštevníkov na filmové premietania, autorské čítania, divadlo, či piknik, ďalej tematizované prednášky, rozmanité tvorivé dielne, komentované prehliadky a cvičenia v expozícii.

////////
Názov festivalu: Prvý človek bol umelec 3
Názov podujatia festivalu: Autorské čítanie finalistky Anasoft litera 2018 / Mária Modrovich: Flešbek
Usporiadatelia: Anasoft litera, Artfórum Banská Bystrica, Literárna bašta, Stredoslovenská galéria
Miesto konania: Vila Dominika Skuteckého, Horná 55, Banská Bystrica
Termín: /streda/ 24. október 2018 o 17.00 hod.

 

Tešíme sa na vašu návštevu!