Prvý človek bol umelec 1

Prvý človek bol umelec 1

 / 

Stredoslovenská galéria pozýva na nový jesenný festival PRVÝ ČLOVEK BOL UMELEC v Banskej Bystrici, ktorý ponúka výstavy vizuálneho umenia, filmy, tanec, hudbu, literatúru ako aj rôznorodé tvorivé dielne, prednášky, diskusie a pikniky. Od septembra do decembra 2016 prebieha v 3 našich budovách v centre mesta. 

Festival PRVÝ ČLOVEK BOL UMELEC začína v septembri vo Vile Dominika Skuteckého. Pre návštevníkov sme pripravili v krásnom prostredí maliarovej rodinnej vily 3 večerné filmové premietania, poobedie venované vnukovi D. Skuteckého Petrovi Karvašovi, workshop hry na kalimbe a prednášku o vzácnych obrazoch Dominika Skuteckého – Promenáda v Banskej Bystrici a Mater Dolorosa, ktoré majú nevšednú históriu a sú do decembra 2016 špeciálne zapožičané pre túto príležitosť zo súkromnej zbierky. 

Program festivalu Prvý človek bol umelec 1 vo Vile Dominika Skuteckého

V októbri festival pokračuje sériou podujatí k výstave Symfónia pre 5 zmyslov, ktoré sú zamerané na maľbu, a prednáškou o holokauste a osude detí Dominika Skuteckého vo Vile Dominika Skuteckého (29. 10. o 13 h.). V Bethlenovom dome na Dolnej 8 bola pre návštevníkov pripravená prednáška výtvarnej teoretičky Beaty Jablonskej o súčasnej maľbe na Slovensku (13. 10. o 17 h.), komentovaná prehliadka výstavy Symfónia pre 5 zmyslov s vystavujúcou umelkyňou Patríciou Koyšovou (19. 10. o 17 h.) a workshop prepojenia hudby a obrazu s hudobníkmi Jánom Fialom a 3tefanom Szabóom (26. 10. o 15 h.).

8. novembra sme spolu s Nadáciou – Centrum súčasného umenia otvorili v Praetoriu výstavu štyroch finalistov výtvarnej ceny pre výtvarníkov do 40 r. – Ceny Oskára Čepana, pričom vyhlásenie výsledkov bude 19. novembra počas Čepan Víkendu, ktorý v širšom centre Banskej Bystrice ponúkne bohatý kultúrny program. 
Vyvrcholením festivalu bude výstava vybraných výtvarných diel z jej zbierkového fondu. Výstava s názvom Alles frei – Z histórie zbierky Stredoslovenskej galérie približuje vývoj zbierky, ktorá sa formovala v závislosti na premenách spoločenského kontextu od 50. rokov. 
Pre návštevníka môže byť zaujímavé zoznámenie sa s históriu zbierky a s mechanizmom nadobúdania diel, sám si môže vyhodnotiť ich kvalitu a pochopiť, prečo galéria spravujúca verejnú zbierku musí venovať rovnakú starostlivosť a pozornosť všetkým akvizíciám (prírastkom) uloženým v depozitároch. SSG BB momentálne spravuje takmer 14 000 zbierkových predmetov. Výstavu kurátorsky pripravila Zuzana L. Majlingová a otvoríme ju 24. novembra 2016 o 17 h. v Bethlenovom dome na Dolnej 8. Budete si ju môcť pozrieť do 19. 2. 2017.
Počas vernisáže sa môžete tešiť na tanečné predstavenie Opening Dance v podaní K. Chmelíkovej, A. Mirekovej a B. Immerovej. Sound art: M. Slama.
V novembri sme pre záujemcov tiež pripravili diskusiu Depozitáre a expozície so zástupkyňami významných štátnych galérií na Slovensku, ktorá bola venovaná špecifikáciám umeleckých zbierok verejných galérií a ich zhodnocovaniu.

V decembri (7. 12.) nás čaká séria prednášok o tvorbe Stanislava Filka, významného umelca 60. rokov, ktoré povedú kurátorka SSG BB Mira Keratová a Lucia Gregorová Stach, kurátorka Slovenskej národnej galérie v Bratislave.

Vstup na všetky podujatia je voľný.
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Srdečne pozývame!