NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ 2023 v Stredoslovenskej galérii

NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ 2023 v Stredoslovenskej galérii

 / 
Po roku je tu opäť Noc múzeí a galérií, v rámci ktorej otvoria svoje brány mnohé kultúrne inštitúcie po celom Slovensku. 
Prostredníctvom spoločnej vstupenky v jednotnej cene 3 € získate vstup do 7 múzeí a galérií a hodinovej veže. Vstupenka zároveň platí ako lístok na bezplatnú MHD a dobový vlak medzi Banskou Bystricou a Zvolenom.
 
Vila Dominika Skuteckého (Horná 55)
 • 16:00 – 18:00 – Piknik, káva a zábavné hry pre deti v záhrade a vile Skuteckých – Príďte dešifrovať napínavé hádanky a zdolať Dominikov rébus! Hľadajte a objavujte v priestoroch kúzelnej záhrady a expozície maliara skryté indície. Dozviete sa tak viac o maliarovi Dominikovi Skuteckom a jeho rodine.
 • 18:00 – Komentovaná prehliadka o jednotlivých etapách renovácie vily a ďalších plánoch – Prehliadka originálnej vily maliara Skuteckého priblíži históriu stavby, pútavý a zároveň tragický príbeh jej obyvateľov, rodiny Skuteckých-Karvašových. Prevedieme Vás postupne renovovanou stavbou vily, v ktorej okrem stálej expozície umelcových obrazov môžete navštevovať aj dočasné výstavy.
 • 19:00 – Komentovaná prehliadka výstavy Esej o Medenom hámri – Výstava Esej o Medenom hámri je súčasnou umeleckou reflexiou špecifického miesta. Pokúša sa interpretovať maliarsky cyklus kotlárov z Medeného hámra Dominika Skuteckého v kontexte významnej pamiatky – historického priemyselného areálu – a komparovať jeho dielo s aktuálnymi fotografiami Jána Kekeliho.
Vila otvorená od 16:00 – 23:00.
 
Pretórium, Námestie Štefana Moysesa 25
 • 16:00 – 23:00 – Prehliadka výstavy ART IS HERE, Bílé listy (1968) – Biely priestor (1974) – Aktuálny výstavný projekt mapuje brniansku neoavantgardnú scénu v kľúčovom období vymedzenom rokmi 1968 – 1974. Symbolicky výstavu otvára zbierka konkrétnej poézie Jiřího Valocha Biele listy a uzatvára pripomienka projektu Stana Filka, Miloša Lakyho a Jána Zavarského Biely priestor v bielom priestore.
 • 16:00 – 20:00 – Hmatové a interaktívne aktivity pre malých aj veľkých – Stimulujte vaše zmyslové bunky! Špeciálne pre túto príležitosť sprístupníme loggiu historickej radnice a s výhľadom na celé námestie sa zahráte s rôznymi haptickými a zážitkovými hrami.
  Rezervácia vopred nie je potrebná, zastaviť sa môžete kedykoľvek v uvedenom čase.
 • 17:00 a 20:00 – Biely priestor v bielom priestore – špeciálna komentovaná prehliadka k výstave ART IS HERE, Bílé listy (1968) – Biely priestor (1974) – Dozviete sa viac o projekte Biely priestor v bielom priestore, v ktorom autori rozpracovali ideu transcendentna a formulovali ju ako tzv. čistú emóciu. Uvidíte dobové materiály k jednotlivým fázam projektu, vrátane autorských textov, manifestov a fotodokumentácie z jednotlivých verejných i neverejných realizácií projektu.
 • 21:00 – 22:00 – Javorský & Kubičina na loggii – Príďte si vychutnať výhľad zo špeciálne otvorenej historickej loggie na banskobystrickú večernú panorámu pri dobrej hudbe!
Bethlenov dom, Dolná 8
 • 16:00 – 23:00 – Prehliadka výstavy Umenie Podkarpatskej Rusi – Československá stopa 1919 – 1938 – Výstava mapuje kultúrne dianie a umeleckú produkciu územia bývalej Podkarpatskej Rusi v rokoch 1919 – 1938 a reaguje na súvislosti medzivojnového umenia, predovšetkým na košický okruh 20. a 30. rokov 20. storočia, známy pod súhrnným názvom Košická moderna.
 • 16:00 – 23:00 – SPACE IS THE PLACE– Využite poslednú možnosť zážitku v nafukovacom prostredí! Architektúrou interaktívneho prostredia Space Is the Place je mäkká plocha, ktorej územie nie je definované pevnými stenami, ale senzuálnou skúsenosťou diváka.
 • 17:00 – Knižnica SSG – čítanie ukrajinských rozprávok v slovenčine a ukrajinčine – Rozprávky odpradávna fascinujú ako deti, tak aj dospelých. Knižnica pri SSG si preto prichystala čítanie ukrajinských rozprávok v dvojjazyčnom preklade. Ukrajinská a slovenská verzia rozprávok odhalí divákom každého veku nielen blízkosť, no i prekvapujúce rozdiely medzi týmito jazykmi.
 • 18:00 – 20:00 – Zábavné a edukačné aktivity k výstave Umenie Podkarpatskej Rusi – Československá stopa 1919 – 1938 – Príďte s nami tvoriť na rozmanité témy, ktoré budeme objavovať na vystavených obrazoch. V priestoroch renesančnej budovy na vás čakajú hravé aktivity, nudiť sa rozhodne nebudete. Rezervácia vopred nie je potrebná, zastaviť sa môžete kedykoľvek v uvedenom čase.
//

Vstupné: 3€

Deti do 6 rokov a ZŤP majú vstup na podujatia voľný!

Predpredaj vstupeniek od 02. 05. (v čase otváracích hodín) v Bethlenovom dome a vo Vile Dominika Skuteckého a deň pred podujatím 12. 05. aj v Pretóriu.

Tešíme sa na Vás!

Zapojené inštitúcie: Informačné centrum Banská Bystrica, Múzeum SNP, Stredoslovenské múzeum, Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene, Zvolenský zámok SNG, Literárne a hudobné múzeum a Stredoslovenská galéria.