Dominik Skutecký a Trh v Banskej Bystrici

Dominik Skutecký a Trh v Banskej Bystrici

AJ DOMINIK SKUTECKÝ S RODINOU BOL V KARANTÉNE.

Dominik Skutecký a Cecília Löwy sa zosobášili v Bratislave v roku 1881. Prvé roky rodinného života strávili v Benátkach. Cecília si rýchlo zvykla na prostredie kozmopolitného mesta, kde bol jej manžel už vtedy úspešným maliarom. Naučila sapo taliansky a pomáhala Dominikovi s organizovaním práce. Viedla rozsiahlu korešpondenciu s obchodníkmi s umením a galeristami a spoločne sa starali o svoje deti – dcérku Zerline a synov Alexandra a Ferdinanda. Rodina opúšťala Benátky len v letných mesiacoch, kedy trávili prázdniny s príbuznými v Cecíliinom rodisku v Banskej Bystrici. Mesto lagún však napokon opustili definitívne, začiatkom marca 1889, keď Benátky ochromila morová epidémia. Ich presídlenie urýchlil zážitok, keď raz večer na Námestí svätého Marka, uvideli na vlastné oči klesnúť na zem mŕtvu ženu a zachvátil ich strach o zdravie detí. Na krátko sa zastavili vo Viedni, kde absolvovali lekárske vyšetrenie, aby sa uistili, že sa bezpečne vyhli nákaze a potom pokračovali v ceste do Banskej Bystrice, aby sa tam usadili už natrvalo.

Podľa spomienok Cecílie Skuteckej, uvedené v monografii Vojtech Tilkovský – Dominik Skutecký, 1954.

Dominik Skutecký, Autoportrét umelca, 1887, zbierka SNG, 62.2, x 50,0 cm, olej na plátne

Dominik Skutecký, Podobizeň manželky,1887, zbierka SNG, 62.2 x 50.0 cm, olej na plátne

 
Dominik Skutecký, Zaujímavá rozprávka I., 1888, 53 x 75 cm, olej na plátne, reprodukcia vydaná Képzõmûvészeti Társulat v Budapešti
 
Na obraze je zachytená rodinná idyla Skuteckých počas letných prázdnin v roku 1888 v Banskej Bystrici. V postave starenky prizerajúcej sa deťom má byť zachytená maliarova svokra. Ďeťom predčíta rozprávku pravdepodobne Cecíliina sestra Regina a medzi načúvajúcimi deťmi sedí Zerline v červených pančuškách a vedľa nej Alexander v slamenom klobúčiku.
 
 
Carlo Naya, Benátky. Bazilica sv. Marka (Basilica di San Marco), 1857 – 1882, zbierka SNG, 18,9 cm x 24,0 cm, fotografia
 
 
TRH V BANSKEJ BYSTRICI (1889).
 
Najznámejším dielom Dominika Skuteckého je žánrová maľba Trh v Banskej Bystrici, ktorú vytvoril v roku 1889 – práve v čase, keď sa s rozrastajúcou sa rodinou presťahoval z Benátok do Banskej Bystrice, rodiska svojej manželky Cecílie Löwy. Výpravná scéna obrazu zachytáva rušné trhovisko rozložené pod morovým stĺpom na banskobystrickom námestí. Mnohofigurálnej kompozícii dominuje ústredná ženská postava s akcentom jasnočerveného slnečníka, ktorá predstavuje Cecíliu. Vojtech Tilkovský v umelcovej monografii z roku 1954 uvádza: „Jedným z úmyslov maliara bolo zobraziť svoju ženu, ako sa nenútene vpráva do spôsobov starého domova.“ Dievčatko v prvom pláne obrazu, otočené k divákovi chrbtom je umelcova dcérka Zerlin . Pod šiatrom s perníkmi stoja synovia, Alexander v slamenom klobúčiku a jeho mladší brat Ferdinand v bielych šatách, do ktorých v tom čase obliekali aj malých chlapcov.
 
 
Dominik Skutecký, Trh v Banskej Bystrici, 1889, výška 83.3 cm, šírka 113.5 cm, olej na plátne