Fínske sklo

Stredoslovenská galéria Banská Bystrica predstavuje putovnú výstavu zo zbierok  Fínskeho múzea skla, Riihimäki, realizovanú v spolupráci s Fínskym veľvyslanectvom. Výstava „Fínske umelecké sklo 2000 – 2005“ odštartovala  svoju púť vo Francúzsku, pokračovala v Holandsku, Poľsku, Turecku, Lotyšsku a Nemecku, odkiaľ prichádza na Slovensko. Dizajn fínskeho skla je v súčasnosti celosvetovo známy a to najmä počnúc […]
12. februára 2009 – 31. marca 2009

Stredoslovenská galéria Banská Bystrica predstavuje putovnú výstavu zo zbierok  Fínskeho múzea skla, Riihimäki, realizovanú v spolupráci s Fínskym veľvyslanectvom. Výstava „Fínske umelecké sklo 2000 – 2005“ odštartovala  svoju púť vo Francúzsku, pokračovala v Holandsku, Poľsku, Turecku, Lotyšsku a Nemecku, odkiaľ prichádza na Slovensko.

Dizajn fínskeho skla je v súčasnosti celosvetovo známy a to najmä počnúc druhou polovicou 20. storočia, keď si získal uznanie vďaka dizajnérom ako Kaj Franck, Timo Sarpaneva a Tapio Wirkkala. Vplyv 50-tych rokov minulého storočia,  zlatého veku dizajnu fínskeho skla, je zjavný aj v pozadí dizajnu a umenia dnešných čias.

Fínske múzeum skla je špeciálne národné múzeum sústreďujúce sa predovšetkým na dokumentáciu vývoja fínskeho skla. K výstave je vydaný katalóg pod názvom „Nové fínske sklárske umenie 2000 – 2005“, ktorý obsahuje štúdie minulosti fínskeho skla ako východiská k prítomnosti a štúdie špeciálnych techník používaných v sklárskom umení dnes.