Interior Sk

Pod názvom INTERIOR.SK.05/07 – Slovenské interiéry 2005 – 2007 sa v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici koná od 18. júna do 30. augusta 2009 výstava, približujúca vyše 130 vybraných diel slovenských architektov, dizajnérov a študentov z oblasti interiérovej tvorby. Výstava pozostávajúca z prác predstavených na paneloch (interiéry) a 3D exponátov (dizajny do interiérov) je výnimočná […]
18. júna 2009 – 30. augusta 2009
Kurátor
Ing. Arch. Ľubica Fábri

Pod názvom INTERIOR.SK.05/07 – Slovenské interiéry 2005 – 2007 sa v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici koná od 18. júna do 30. augusta 2009 výstava, približujúca vyše 130 vybraných diel slovenských architektov, dizajnérov a študentov z oblasti interiérovej tvorby. Výstava pozostávajúca z prác predstavených na paneloch (interiéry) a 3D exponátov (dizajny do interiérov) je výnimočná nielen množstvom prác, ale aj vysokou úrovňou a pestrým tematickým zložením. Medzi vystavenými dielami možno nájsť práce autorov viacerých generácií, projekty prominentných architektonických kancelárií, diela vyznamenané Cenou Dušana Jurkoviča a cenou CE.ZA.AR, výrobky ocenené na  prestížnych veľtrhoch i dizajny talentovaných študentov, ktoré uspeli v rôznych kreatívnych súťažiach na Slovensku a v zahraničí. Výstava predstavuje široké spektrum realizácií – interiéry obytných priestorov, ale i reštaurácií, kaviarní, hotelov, obchodov či administratívnych pracovísk. Medzi dizajnmi dominujú výrobky – nábytok a doplnky – renomovaných slovenských producentov a dizajnérov, doplnené sviežimi návrhy študentov dizajnu zo všetkých dizajnérskych vysokých škôl v SR. „Na výstavu INTERIOR.SK.05/07 sme nemohli nezaradiť aj nedávny slovenský úspech na celosvetovom fóre  – víziu kúpeľne budúcnosti, ktorú vytvoril architekt Kalin Cakov (štúdio Cakov – Makara) na workshope spoločnosti Hans Grohe v lete minulého roku v Japonsku a ktorá bola vybraná medzi päť najlepších prác od európskych autorov,“ dopĺňa kurátorka a manažérka projektu Ľubica Fábri.

Základom výstavy INTERIOR.SK.05/07 bol zber prác od slovenských architektov, klientov/firiem, ako aj študentov VŠ trvajúci sedem mesiacov (marec – september 2008). Podnet na iniciovanie projektu vznikol zo zámeru poukázať na dôležitosť tvorby interiérov a na výnimočné aktuálne realizácie slovenských autorov. „Vo vnútri budov trávia ľudia čoraz viac času – pri oddychu, vzdelávaní či práci. Kvalita vnútorných priestorov teda významne ovplyvňuje kvalitu života všetkých. Projekt INTERIOR.SK si kladie za cieľ upozorniť na potrebu dobrej interiérovej architektúry a dizajnu, dokumentovať kvalitnú súčasnú tvorbu a predstaviť ju širokej verejnosti doma i v zahraničí“ komentuje ideu a ciele projektu jeho iniciátorka, Ľubica Fábri.

Projekt INTERIOR.SK.05/07 je najrozsiahlejšou a najkomplexnejšou aktivitou na zdokumentovanie interiérovej tvorby v histórii SR. Do projektu registrovali autori z celého Slovenska celkom 231 prác. Odborná porota vybrala na reprezentatívnu putovnú výstavu a na publikovanie v rovnomennej knihe, ktorej vydanie je naplánované na jeseň roku 2009, spolu 135 diel. Projekt plánujú organizátori realizovať bienálne, jeho ďalší ročník – INTERIOR.SK.08/09 – vyhlásia už v júni tohto roku.

Premiéra výstavy INTERIOR.SK.05/07 sa uskutočnila v októbri roku 2009 v rámci 8. ročníka festivalu dizajnu a architektúry DESIGN DAYS v Bratislave, kde ju navštívilo počas piatich dní celkom 56 tisíc divákov. V roku 2009 sú zastávkami výstavy INTERIOR.SK.05/07 popri Banskej Bystrici, Prešove a Košiciach aj viaceré stredoeurópske metropoly – Viedeň, Budapešť, Berlín a Praha.

Viac informácií: [email protected], www.designin.sk