Ivana Šáteková / Hejtslováci

Ivana Šáteková predstaví v kresliarni Bethlenovho domu svoje najnovšie diela (interaktívne inštalácie a objekty), v ktorých reaguje na aktuálnu spoločenskú situáciu a slovenské „tradičné hodnoty“ ako xenofóbia, homofóbia, mizogýnia, šovinizmus, rasizmus či antisemitizmus. Autorka výstavy sa snaží nemoralizovať a nesúdiť, ale rôzne neduhy našej spoločnosti komentovať síce vážne, no s patričným nadhľadom a ironickým humorom.
27. júna 2018 – 30. septembra 2018
Vernisáž výstavy 26. 6. 2018 o 17.00
Autor Kurátor
Omar Mirza

Stredoslovenská galéria uvádza výstavu Ivany Šátekovej Hejtslováci. Výstava potrvá do 30. septembra 2018, kurátorom je Omar Mirza.

            Lajk, dislajk, hejt, hoax, fake news, trolling, kyberšikana… Tieto pomerne mladé výrazy doposiaľ neboli v slovenskom jazyku kodifikované, no stretávame sa s nimi denne. Síce vieme, aký majú význam, no nevieme, aký bude ich dosah na našu spoločnosť v budúcnosti.

            Hejtovanie sa pre mnohých stáva novým národným športom a možnosťou neobmedzenej sebarealizácie. Anonymita internetu poskytuje komfortný priestor na vyjadrenie názorov založených na vulgarizmoch, vyhrážkach a nenávisti. V komentároch pod príspevkami spoločensky angažovaných osôb na sociálnych sieťach sa naplno prejavujú slovenské „tradičné hodnoty“ ako xenofóbia, homofóbia, mizogýnia, šovinizmus, rasizmus či antisemitizmus. Nie je tu miesto ani čas na slušnú diskusiu. Konšpiráciami kŕmené emócie vyhrávajú nad racionálnymi argumentmi.

            Čo s tým? Zakazovať? Cenzurovať? Ignorovať? Reagovať? Diskutovať s náckami a konšpirátormi? Presviedčať ich, edukovať? A čo na to súčasné umenie?

            Ivane Šátekovej nie je ľahostajné, čo sa v našej spoločnosti deje. Vie vyjadriť kritický názor, zaujať postoj. Vo svojej tvorbe sa snaží reagovať a poukazovať na rôzne problémy, no nemoralizuje a nesúdi, ale komentuje s nadhľadom, humorom a iróniou. Výstava Hejtslováci v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici predstavuje jej najnovšie diela vytvorené špeciálne pri tejto príležitosti.

            Séria objektov s názvom Nedotknuteľní zobrazuje subjektívny výber známych osobností, ktoré sa za svoje verejne prezentované názory stretávajú s hejtovaním a kyberšikanou, často vo forme vyhrážania sa ublížením na zdraví alebo smrťou. Sú nimi Ján Benčík, Juraj Smatana, Monika Tódová, Zuzana Kovačič Hanzelová a Ján Gordulič. Autorka vymodelovala z hliny drobné busty týchto aktivistov, novinárok či scenáristu, ktoré prezentuje ohradené vymedzovacími stĺpikmi s červeným lanom – podobne, ako sú v múzeách chránené vzácne predmety pred ich prípadným poškodením návštevníkmi.

            Inštalácia Hejtslováci je výberom z tých najhejtovejších statusov a komentov z Facebooku alebo z osobnej korešpondencie poskytnutej vyššie spomenutými ľuďmi. Čiernobiele tlače v honosných rámoch zavesené na stene vytvárajú bizarné panoptikum slovenskej ľudovo-slovesnej tvorivosti.

            Múr nárekov je interaktívna inštalácia, v ktorej si návštevníci môžu ventilovať svoje frustrácie z výstavy. Do veľkorozmernej knihy návštev pripomínajúcej adventný kalendár môžu vpisovať akékoľvek negatívne a nenávistné reakcie.

            Multimediálna inštalácia Hej ty v papučkách! (technická spolupráca Ján Gordulič) prezentuje hejty na výstavu od ľudí, ktorí ju ani nenavštívili. Reakcie stiahnuté z internetu sú premietané na stenu a poskytujú pohľad do sveta, v ktorom nie je dôležité článok prečítať, človeka poznať alebo mať o danom probléme relevantné informácie, ale z pohodlia domova okamžite reagovať, komentovať a nechať voľný priebeh svojim negatívnym emóciám – čím horším, tým lepšie.

            Sám proti všetkým je séria maloformátových malieb z rezidencie vo Švédsku, z ktorej sa autorka vrátila len niekoľko dní pred otvorením výstavy. Na obrazoch sú zachytené malé postavy tvárou v tvár veľkému, nekompromisnému davu. Sú to reakcie na rôzne situácie, v ktorých väčšina odmieta jednotlivca len na základe jeho či jej názorov, vierovyznania, sexuálnej orientácie alebo farby pleti.

Ivana Šáteková (*1984) je absolventka VŠVU v Bratislave. V roku 2013 sa stala finalistkou Essl Art Award, v roku 2014 jej bola udelená Cena Nadácie Tatra banky. Vo svojej tvorbe používa maľbu a kresbu inšpirovanú komiksom a fotografiami nájdenými v knihách či na internete, no pracuje aj s inými médiami (výšivka, objekt, interaktívna inštalácia). Typický je pre ňu nekompromisný humor, irónia a nadhľad, pomocou ktorých sa vyjadruje k aktuálnym spoločenským témam. Rada prepája históriu, folklór a ľudové tradície so súčasným svetom, na základe čoho komentuje hlboko zakorenené paradoxy a absurdity v slovenskej spoločnosti. Je členkou kresliarskeho tria Dzive a spolupracuje na časopise pre deti Bublina.

Omar Mirza

///////////
Názov: Ivana Šáteková: Hejtslováci
Usporiadateľ: Stredoslovenská galéria
Vystavujúca autorka: Ivana Šáteková
Kurátor: Omar Mirza
Miesto: Bethlenov dom – Kresliareň, Dolná 8, Banská Bystrica
Trvanie: 27. jún – 30. september 2018
Vernisáž: 26. júna 2018 o 17.00

Výstava bude otvorená spolu s Stála expozícia S. Filka v SSG / Časť druhá: Džadoň a Demeter.

Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Vstup na vernisáž je voľný.