EDMUND GWERK – PARALELY A PARADOXY

Výstava predstavuje 80 autorových vrcholných diel, podáva obraz o celej jeho tvorbe od dvadsiatych do štyridsiatych rokov 20. storočia.
2. júla 2021 – 3. októbra 2021
Vernisáž výstavy 1. 7. o 17:00
Autor Kurátor
Zsófia Kiss-Szemán

Repríza výstavy z Galéria mesta Bratislava –  Edmund Gwerk – Paralely a paradoxy, ktorá predstavuje 80 autorových vrcholných diel, podáva obraz o celej jeho tvorbe od dvadsiatych do štyridsiatych rokov 20. storočia. Prostredníctvom stovky fotografií a dobových dokumentov sa návštevníčky a návštevníci môžu oboznámiť so životnou dráhou tohto významného predstaviteľa medzivojnového maliarstva na Slovensku, ako aj jeho manželky, významnej literárnej vedkyne Alžbety Göllnerovej-Gwerkovej. Do výstavy sú zaradené aj intervenčné diela Matúša Lányiho a Svätopluka Mikytu reagujúce na tvorbu tohto vynikajúceho Banskoštiavnického umelca.

Maliarska cesta Edmunda Gwerka (1895 Banská Štiavnica – 1956 Bratislava) sa po akademických štúdiách v Budapešti v dvadsiatych rokoch minulého storočia postupne vykryštalizovala do podoby mysticizmom podfarbeného neskorého expresionizmu vyjadrujúceho živelnú silu prírody a panteistický obraz sveta dokonalej symbiózy človeka, prírody a kozmu. Slovenský kraj, najmä Štiavnické hory a Sitno, ho inšpirovali k veľkolepým vírivým krajinomaľbám, maliarskym symfóniám pripomínajúcim dynamické krajinárske vízie. Gwerk bol mimoriadne komplikovanou umeleckou osobnosťou. Spájali sa v ňom rozporuplné túžby a vlastnosti a protichodné boli aj jeho zámery a ciele. Svoj život žil naplno, či už v úplnej samote v Štiavnickej prírode alebo vo víre diania v európskych mestách. Zasadzoval sa za autentickú tvorbu, obhajoval tvorivú silu a individualitu a neústupčivo bojoval proti diletantizmu a gýču. Intelekt bol rovnako dôležitou súčasťou jeho tvorby ako intuícia. Cieľom výstavy je ponúknuť novú interpretáciu umelcovej tvorby na základe hĺbkového vedeckého výskumu, ktorého výsledky sú publikované formou monografie. 

 

//////

 

Názov výstavy: EDMUND GWERK – PARALELY A PARADOXY

Miesto konania: Bethlenov dom (1. poschodie), Dolná 8, Banská Bystrica

Trvanie: 2. 7. – 3. 10. 2021

Autor: Edmund Gwerk

Architektúra výstavy: Jakub Kopec

Kurátorka: Zsófia Kiss-Szemán

 

Tešíme sa na Vašu návštevu!

Výstava je realizovaná s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Foto: Lukáš Rohárik