Priestory vo mne / Michael Luzsicza

Výstava Priestory vo mne je výsledkom performance s názvom Spolužitie v pohybe Michaela Luzsiczu, ktorá sa fokusovala na skúmanie každodennosti reálneho života v súkromí našich domovov.
11. mája 2024 – 30. júna 2024
Vernisáž výstavy 11.5.2024 o 17:00
Autor Kurátor
Jana Babušiaková

Názov výstavy: Priestory vo mne
Autor: Michael Luzsicza
Kurátorka: Mgr. Jana Babušiaková
Miesto: Stredoslovenská galéria, Bethlenov dom, Dolná 8
Trvanie výstavy: 11.5.2024 do 30.6.2024

Výstava Priestory vo mne je výsledkom performance s názvom Spolužitie v pohybe Michaela Luzsiczu, ktorá sa fokusovala na skúmanie každodennosti reálneho života v súkromí našich domovov.

Ak by sme sa odkázali na heslo „domov je tam, kde je srdce“ tak Michael tento domov v kontúrach po pamäti v priebehu niekoľkých dní budoval v priestore predsiene Stredoslovenskej galérie. Išlo pritom nielen o steny a izby, ale o to, čo domov robí domovom – vzťahy a okamihy blízkosti a intimity, zložené z drobných každodenných činností, ktoré nezriedka považujeme za nudné a nezaujímavé. Počas performance tieto osobné momenty zaznamenával pomocou rýchlej spontánnej kresby. Priestory tak nielen vznikli ako odraz domova, ale jeho vnútorná podoba sa pomocou tohto aktu doslova naplnila prchavým životom, ktorý väčšinou neunikne spoza zatvorených dverí. Publikum sa s ním môže konfrontovať v paradoxne azda najfrekventovanejšom mieste galérie s rôzne odstupňovanými možnosťami vhľadu, akcentovanými semitransparentnými látkami. Osobné sa stalo verejným a to nielen nielen fyzicky počas otváracích hodín galérie, ale aj naživo na sociálnych sieťach prostredníctvom livestreamu. Sociálne siete a chaty sú dnes totiž už naším druhým domovom, do ktorého podobne ako do svojich bytov a domov nechávame nahliadnuť rôzne skupiny ľudí. Pohybový a časový aspekt performance, ktorá na mieste prebiehala v priebehu piatich dní, sa vo výstave objavuje v projekcii z livestreamu. Tento prvok verejného vysielania sa vracia na miesto deja a opätovne oživuje už uzatvorenú situáciu na tomto mieste, umožňuje nám ju nanovo vzhliadnuť vždy v inej časti, tentoraz však už len z pozície voyeurov.

– Mgr. Jana Babušiaková

 

Mgr. art. Michael Luzsicza (Nové Zámky, 1996)

žije v Banskej Bystrici, kde tvorí a študuje doktorandský stupeň na Akadémii umení v Banskej Bystrici pod vedením doc. Mgr. art. Jána Triašku, ArtD. Svoje diela prezentoval na viacerých domácich aj zahraničných samostatných výstavách (výber) – Umeano 8 (Hory Doly, Liptovský Mikuláš, 2023), Budovanie ticha (Nitrianska Synagóga, Nitra, 2022), Medzi nami nič nové (Galéria mesta, Topoľčany, 2022), Tu sa to všetko stretáva (Galéria FX, Banská Bystrica, 2023) – a kolektívnych výstavách (výber) – Ťažko je ľahko žiť (Nitrianska galéria, Reprezentačné sály, 2022), OSTEN Biennial of Drawing (Chifte Hamam official exhibition I. – III., OSTEN GALLERY, Skopje, S. Macedónsko, 2022), Mladá pamäť (Šopa Gallery, Košice, 2019) a i. Vytvoril aj kurátorské projekty, ako napríklad skupinová výstava študentiek ateliéru STARTUP (AU v BB) s názvom Inéquality v Ateliéri strop v Banskej Bystrici (v produkcii Rozkvet Gallery v B. Bystrici). 

 

Tešíme sa na Vašu návštevu!

Zriaďovateľom Stredoslovenskej galérie je Banskobystrický samosprávny kraj.