Výstavný plán 2025

Bethlenov dom

Autorská výstava – Daniela Chrienová 
Dátum: 30. 4. – 29. 6. 2025
Kurátorky: Martina Vyskupová, Zuzana L. Majlingová

Výstava bude prezentáciou tvorby autorky reprezentovanou výberom z viacerých sérií malieb s ťažiskom na posledných sedem rokov. „Daniela Chrienová patrí k mladej generácii výtvarníkov, ktorých maliarska tvorba je primárne podmienená skúmaním rôznych typov obrazov v súčasnej vizuálnej kultúre a ich pôsobením v rozličných významových rovinách. Vo svojich maľbách reflektuje niektoré uprednostňované hodnoty a stereotypy našej spoločnosti, ktoré ju formujú, resp. deformujú. Upriamuje pozornosť najmä na účinok marketingových a komunikačných nástrojov a vizuálnych stratégií reklamného a filmového priemyslu, ktoré majú výrazný dopad na život súčasného človeka a jeho vnímanie a prijímanie reality. Sústreďuje sa tiež na vplyv sprostredkovaných informácií a vnemov z masmédií (televízie, tlače či internetu) a ich pôsobenie v súvislosti so sociálnou realitou. Zaujíma ju predovšetkým hranica a miera autenticity sprostredkovaných obrazov a informácií, ktoré predstavujú jeden zo základných a celkom prirodzených aspektov spoločnosti. Nejde však o kritickú reflexiu technologického pokroku či sociálnych javov, ale skôr o ich skúmanie a prehodnocovanie.

Viac info: https://www.ssgbb.sk/vystava/hra-v-umeni/

Elemír Halász Hradil (1873 -1948) – Stredoeurópan z dôb minulých
Dátum: 16. 7. – 5. 10. 2025
Kurátorka: Zuzana L. Majlingová

Výstavný projekt je reprízou expozičného výstupu dvojročnej vedecko-výskumnej činnosti skúmajúcej život a dielo košického výtvarníka Elemíra Halász-Hradila, doposiaľ vnímaného okrajovo, ako málo progresívneho modernistu, ktorý sa radí medzi klasikov ranej moderny. Maliarska tvorba Halász-Hradila sa formuje na prelome 19. a 20. storočia a podstata jeho východísk spočíva v nasledovaní odkazu plenérovej maľby nasiaknutej postimpresionistickými tendenciami a stredoeurópskym luminizmom. Výskum života a tvorby Elemíra Halásza-Hradila začal v roku 2021 nadobudnutím kontaktov na priamych potomkov Halász-Hradila, ktorí desaťročia starostlivo uchovávali umelecké diela po svojom „dědečkovi“, ako ho láskavo nazývajú jeho vnuk žijúci v Prahe a vnučka žijúca v Budapešti. Vďaka veľkej ochote a dôvere rodiny mohol vzniknúť rozsiahly expozičný a publikačný projekt, ktorý verejnosti predstavil aj menej známe, či neznáme diela a doposiaľ verejne neprezentované dokumentačné materiály.

Ako na umenie… 6 / architektúra, socha a umenie vo verejnom priestore
Dátum:
15. 10. 2025 – marec 2026
Kurátorky:
Martina Martincová, Zuzana Medzihorská

Edukatívno-prezentačná výstava

PARADAJS PHOTO·GALLERY / David Macháč — Záhradkári
Dátum: 14. 5. – 30. 7. 2025

Kurátori:
Ján Viazanička, Zuzana L. Majlingová

Zámerom výskumného projektu je v roku 2025 sprístupniť verejnosti nový dramaturgický formát,  špecializovaný na odborný výskum, prezentáciu a teoretickú reflexiu profesionálnej domácej a zahraničnej fotografie. Za účelom zriadenia Paradajs photo gallery sme nadviazali spoluprácu s DKMNT o.z. Spoluprácou oboch inštitúcii máme záujem budovať synergické vzťahy medzi zriaďovanou a nezriaďovanou kultúrou na Slovensku a posilňovať odbornú spoluprácu v oblasti vizuálneho umenia.

 


Pretórium

Gejza Angyal – Zreštaurované maľby
Dátum: 13. 11. 2024 – 31. 8. 2025
Kurátorka: Katarína Minka Baraníková
Umelec: Gejza Angyal

Výstava premiérovo uvádza zreštaurovanú výberovú kolekciu malieb Gejzu Angyala (1888 – 1956) zo zbierky Národnej banky Slovenska – Múzeum mincí a medailí Kremnica. Jej zbierkový fond obsahuje rozsiahlu pozostalosť kozmopolitnej rodiny umelcov Angyalovcov, pôsobiacej v Kremnici od konca 19. storočia. Výberová prehliadka zahŕňa aj unikátne veľkoformátové až monumentálne obrazy Angyala, ktoré boli dlhodobo nevystavované a náročne deponované, zrolované v rozmerných baloch, čo si vyžiadalo ich chúlostivé reštaurovanie.

Viac info: https://www.ssgbb.sk/vystava/gejza-angyal-zrestaurovane-malby/

Už nikdy nežite ako otroci. Variácie na banícku tému.
Dátum:
26. 11. 2025 – 12. 4. 2026
Kurátorka:
Zuzana L. Majlingová

Tematická výstava k  motívom a spracovaniu  “baníckej témy”  vo výtvarných umeleckých reprezentáciách  20. a 21. storočia. Diela zo zbierok verejných galérií a súkromných zbierok. Realizované v kontexte sociálno – politických hnutí, nadväzujúcich na  regionálnu tradíciu, s potenciou otvorenia pri výročí  baníckého povstania, ktoré vypuklo v Banskej Bystrici  v rokoch 1525 / 1526.  Ambíciou pripravovaného výstavného projektu a odbornej štúdie je zmapovať vizuálne reprezentácie „baníckej témy“, jej ikonografické premeny, súdobý vývoj foriem  ako aj umelecké kvality spracovania  počas 20. st., ktoré sa menili v závislosti od politického vývoja a jeho vplyvu napríklad aj na charakter štátnej objednávky. Tému budeme sledovať v nasledovných kontextoch: 1.Ozveny sociálno – politických hnutí 19. st. (zasahuje najmä realistickú umeleckú tvorbu s témou baníctva v 20. a 30. rokoch. 20. st.) 2. Vplyv reálneho socializmu (obdobie  2. polovice 20. st., socialistický realizmus, „riedená neomoderna“, rozvoj témy z hľadiska žánru  )· 3. Antropocén a ekologický obrat( kritické spracovanie témy v 21. st., špekulatívny filozofický prístup, otvorenosť médií ) Archívny výskum, Libreto výstavy a grant FPU budú realizované  v roku 2024.

 


Vila Dominika Skuteckého

Stála expozícia Dominika Skuteckého rozšírená aj pre ZNEVÝHODNENÝCH návštevníkov
Dátum: 15. 2. 2024 – 31. 12. 2025
Kurátorka: Katarína Minka Baraníková

Zámerom rozšírenej stálej expozície maliara Dominika Skuteckého je sprostredkovať zážitok z umelcovej tvorby a tiež silný genius loci autentického miesta Skuteckého historickej vily so záhradou aj pre znevýhodnené skupiny obyvateľstva, ktoré sa často ocitajú v kultúrnej a sociálnej izolácii. Vďaka dotačnému programu Ministerstva kultúry SR – Kultúra znevýhodnených skupín na rok 2023 bol zrealizovaný projekt „Galéria pre všetkých / Sprístupnenie kultúrnych hodnôt Vily Dominika Skuteckého pre zrakovo, sluchovo a mentálne znevýhodnených“. Jeho cieľom je zlepšiť prístupnosť a zrozumiteľnosť prezentovaných kultúrnych hodnôt a umenia pre znevýhodnené osoby zavedením prvkov informačnej debarierizácie v objekte Skuteckého vily. Podporné prvky debarierizácie a edukačné materiály napomôžu funkčnému sprostredkovaniu umenia a majú potenciál prehĺbiť interakcie s umeleckým dielom. Predpokladáme, že nové interaktívne prvky môžu zaujať aj bežných návštevníkov. Veríme, že „otvorený priestor galérie“ bude zaujímavým a vyhľadávaným miestom aj pre ďalšie cieľové komunity a potenciálnych návštevníkov.

Viac info: https://www.ssgbb.sk/vystava/stala-expozicia-dominika-skuteckeho-rozsirena-aj-pre-znevyhodnenych-navstevnikov/

HRA / Hra v obrazoch Dominika Skuteckého a u vybraných umelcov 20.-21. storočia
Dátum: 16. 4. 2025 – 25. 1. 2026
Kurátorka: Daniela Čarná
Vystavujúci autori:
Dominik Skutecký,  Juraj Gábor, Rudolf Fila, Stano Filko a Alex Mlynárčik, Vincent Hložník, Július Jakoby, Jozef Jankovič, Dušan Kállay, Alojz Klimo, Július Koller, Vladimír Kordoš
a Matej Krén, Rudolf Krivoš, Otis Laubert, Martin Martinček, Milan Paštéka, Ester Šimerová Martinčeková, Stano Masár, Viliam Slaminka, Miro Švolík, Dezider Tóth

Hra je prirodzenou, archetypálnou súčasťou sveta detí aj dospelých. Patrí k relaxu a tráveniu voľného času, je aj vážnou činnosťou a súčasťou tvorivosti, ktorú majú spoločnú deti s umelcami a každým z nás. Jej súčasťou býva súťaživosť, ale aj čistá radosť z hrania sa či vymýšľania vlastných pravidiel. Popri hrách s pevnými pravidlami stoja spontánne hry s pravidlami vlastnými. – Tvoria ich deti v každej kultúre a jedna z nich je zaznamenaná aj na obraze Dominika Skuteckého Zámok z karát (1890-95). Skuteckého syn s bratrancom sa na ňom zabávajú stavaním domčeka zo sedmových kariet, pričom jeden z chlapcov sa ho následne fúkaním snaží zhodiť – hra, ktorú si z  detstva pamätá asi každý z nás. – Na Skuteckého obraz nadväzuje téma komornej výstavy, ktorou je hra v mnohých podobách v tvorbe vybraných umelcov posledných desaťročí. Nájdeme na nej obrazy, grafiky a fotografie s dôrazom na diela v zbierkach Stredoslovenskej galérie, zobrazujúce rôzne formy a podoby hry, regulovanej aj spontánnej. Ukazuje aj vybrané polohy akčného umenia inštalácií a participatívnej tvorby, v ktorých je prvok hry explicitne prítomný.

Viac info: https://www.ssgbb.sk/vystava/hra-v-umeni/