Tvorivo s galériou🎨_Názorné pomôcky

Tvorivo s galériou🎨_Názorné pomôcky

 / 
Na nasledujúce týždne sme pre Vás pripravili niekoľko domácich aktivít, s ktorými si môžete tvorivo vyplniť voľný čas s umením.
 
Všetky zadania nájdete aj TU.
Tvorivé zadania vychádzajú z diel autorov, ktoré sa nachádzajú v zbierke galérie a sú súčasťou výstavy Ako na umenie..2 (príroda a krajina), ktorá sa venuje práve téme prírody a krajiny, zasadenej do rôznych tematických kontextov.  Cez umelecké diela budeme aj naďalej o prírode a krajine uvažovať v jednotlivých úrovniach vnímania, skúmať ju, spoznávať a v neposlednom rade sa snažiť jej porozumieť a rešpektovať ju. Z príspevkov sa záujemcovia dozvedia viac aj o vybraných dielach a vyskúšajú si tvorivé zadania. 
 
AKTIVITA 1
 
Dezider Tóth, Názorné pomôcky 6., serigrafia, 1977     
 
 
  • Poskladaj si podľa návodu vtáčika alebo si nájdi na internete vlastný origami návod. Poskladaného vtáčika pusti, aby lietal. Metrom na meranie odmeraj vzdialenosť, aký úsek preletel. Môžeš si ich vytvoriť viacero alebo s ostatnými zasúťažiť, ktorý z nich zaletel najďalej. Vzdialenosti zapíš postupne v m, dm, cm, mm.
  • Skús vypočítať za pomoci mapy, koľko kilometrov preletí vták, ak letí od bodu A po bod B. Napr. smer Trenčín – Káhira.
  • Popremýšľaj, za aký čas a akou rýchlosťou môže vták preletieť určitú vzdialenosť. Ovplyvňuje to jeho veľkosť, stavba tela, dĺžka krídel, alebo aj jeho šikovnosť a vytrvalosť?
 
AKTIVITA 2
 
Dezider Tóth, Názorné pomôcky 2., serigrafia, 1977
 
  • Odhadni, ktorý predmet koľko váži. Do krabice vlož 10 tvojich obľúbených predmetov alebo si z vychádzky v prírode či vo svojom okolí prines rôzne prírodniny. Porovnaj ich a usporiadaj od najľahšieho po najťažší. Správnosť výsledku si môžeš overiť na váhach.
  • Zamysli sa, koľko váži vzduch alebo tvoje telo. Je možné, aby mal motýľ v skutočnosti 5 či 1000 kg? Udržal by ho jemný kvet? Koľko pierok potrebujeme, aby vážili rovnako ako malý kamienok?

AKTIVITA 3

Dezider Tóth, Názorné pomôcky 6., serigrafia, 1977

  • Vystrihni si z papiera niekoľko listov. Môžu byť väčšie, menšie, širšie, užšie, špicatejšie, oblejšie, podobné alebo iné ako vidíš na obrázku. Každý list vystrihni a po jeho dĺžke nalep šnúrku alebo špagát, ktorý bude tvoriť stredovú žilku, ale súčasne i stonku. Listy si vyfarbi. Následne opatrne vystúp na stoličku a listy púšťaj jeden po druhom na zem. Pozoruj dráhu ich letu. Pohyb môžeš zakresliť líniou na papier alebo prstom na chrbát niekoho, kto sa nachádza v tvojej blízkosti.
  • Uvažuj, či listy zo stromov padajú skutočne kolmo nadol a či všetky padajú narovnako.
    Ak nie, od čoho všetkého to podľa teba závisí?

AKTIVITA 4

Dezider Tóth, Názorné pomôcky 5., serigrafia, 1977

  • Vymysli nové názvy chrobáčikom na základe toho, ako vyzerajú. Každý jeden ma pridelené svoje vlastné písmenko a číslicu. Môžeš si vybrať chrobáčikov podľa vlastných sympatií, tvojho šťastného čísla alebo podľa písmen, ktoré sa nachádzajú v tvojom mene.

 

  • Vystrihni si z novín alebo časopisov rôzne samohlásky a spoluhlásky. Z nich potom náhodne alebo premyslene vyskladaj názov, ktorým pomenuješ niektorého z vyobrazených chrobáčikov. Postup môžeš opakovať.

 

  • Vytvor si šifrovaný odkaz. Ak podľa obrázka priradíš písmenká, ktoré sa ukrývajú pod číslicami 15 3 8 17 1 14 20 10  16 17 9 17 15 4 20, rozlúštiš odkaz. Vytvor aj ty šifrovaný odkaz pre niekoho blízkeho.

Ľudia si oddávna druhy živočíchov označujú rôznymi názvami. Zaraďujú, číslujú a triedia do rôznych kategórií. Je to preto, aby sme sa v rozmanitej zvieracej ríši dokázali orientovať. V prírode sa živočíchy navzájom poznajú podľa úplne iných znakov či vlastností.

Pouvažuj aké znaky a vlastnosti by to mohli byť.

Skúste si tieto malé pokusy doma či v prírode a dajte nám vedieť ako sa Vám darilo. 🙌

 

/////////
 
 
Budeme radi, keď nám Vaše práce nafotíte a pošlete na [email protected].
Koncom mesiaca vyžrebujeme výhercu.