Pohľad do knižnice galérie

Pohľad do knižnice galérie

 / 
Vďaka Fondu na podporu umenia sme tento rok rozšírili našu galerijnú knižnicu o 68 zaujímavých odborných knižných titulov a knižiek pre deti. Knihy nám budú nápomocné pri našej odbornej činnosti a môžete ich si ich po uvoľnení opatrení aj prelistovať na našej aktuálnej výstave v Bethlenovom dome Ako na umenie…3. Ďakujeme kníhkupectvu Artforum Banská Bystrica, ktoré nám všetky tieto tituly zabezpečilo 💙 a Banskobystrický samosprávny kraju za nový knižnično-informačný systém DAWINCI, s ktorým môžeme od tohto roka pracovať! 
 
Postupne Vám predstavíme knižné tituly, ktoré si po uvoľnení opatrení budete môcť prezrieť na aktuálnej výstave v Bethlenovom dome Ako na umenie…3 /portrét a figúra.
 
 
– Kniha: JAK SE DĚLÁ GALERIE – 
pozýva čitateľa do múzeí a galérii. Umelec David Böhm spolu s Moravskou galeriou v Brne otvárajú deťom pohľad do histórie galérií a hovoria o tom, ako sa umelecké diela vystavujú, čomu všetkému galéria slúži, alebo ako vzniká výstava. Zistíte, ako galéria funguje a kto všetci v nej pracujú.
 

//

– Kniha: Imro Weiner-Kráľ – Medzi snom a skutočnosťou –
Reprezentatívna monografia predstavuje na 334 stranách tvorbu Imricha Weinera-Kráľa z celého tvorivého obdobia, a to nielen olejomaľbu, ale aj akvarely a kresby.
Publikácia nadväzuje na monografiu z roku 2001, ale neopakuje diela už predtým reprodukované. Na rozdiel od predchádzajúcej je rozčlenená do deviatich tematických okruhov, ktoré sú uvádzané citáciami autora a celá kniha je aj bilingválna: francúzsko-slovenská. Okrem autorky koncepcie a textu – výtvarnej teoretičky Dagmar Kudoláni Srnenskej je spoluautorkou aj dcéra maliara Elise Weiner Kral, ktorá napísala krásnu a dojímavú spomienku na otca.
 

//

– Kniha: Michal Hvorecký Simona Čechová – Maliar a chlapec –
Vitajte v krajšom, farebnejšom a pestrejšom svete, ako je náš! Maliar a chlapec sa stretnú v čarovnom dome, kde ožívajú obrazy. Začína sa cesta do krajiny rozprávok. Poradí si malý hrdina v Jánošíkovej družine, pri mori, v balóne či medzi partizánmi? Stretne myšičku, čo varila kašičku? V knižke, inšpirovanej životom a dielom Ľudovíta Fullu, sa svety dieťaťa a umelca spojili a vytvorili dobrodružný príbeh plný fantázie. Na Fullových detských ilustráciách vyrástlo niekoľko generácií. Toto je naša pocta maliarskemu majstrovi.
INŠPIRÁCIA MOJICH OBRAZOV často prichádzala z hĺbok detských a mladistvých rokov, presýtených životom chlapcov na zelených lúkach. Život mimo nás je nekonečný, ale v nás je menší ako kvapka v mori, kratší ako bodka v kilometri. (Ľudovít Fulla)
 
//
 
– Kniha: Architektúra starostlivosti / Slovenské kúpele v druhej polovici 20. storočia –
Slovensko má bohaté zdroje minerálnych vôd, ktoré premenili množstvo miest na kúpeľné zóny a umožnili vzniknúť veľkému počtu kúpeľných stavieb. Napriek nie pozitívnemu historickému kontextu, najviac pozornosti bolo tejto oblasti venovanej počas socialistického režimu. Štát investoval veľké prostriedky, vznikali špecializované inštitúcie prepájajúce lekárstvo a architektúru a na základe toho sa realizovali stavby svojbytných foriem s prepracovaným priestorovým usporiadaním s ohľadom na potreby návštevníkov kúpeľov. Aký je však obraz slovenských kúpeľov dnes?
 
//
 
– Kniha: Ladislav Hudec / Otec ázijských mrakodrapov –
Alessa de Wet (1928), Theodor (1928–2012) a Martin Hudec (1924–2012) skladajú portrét svojho slávneho otca, architekta Ladislava Hudeca… Kniha prináša fascinujúci príbeh muža, ktorý sa v priebehu prvej svetovej vojny dostal do Číny a stal sa v Šanghaji vyhľadávaným architektom. Ladislav Eduard Hudec (8.1.1893, Banská Bystrica, Rakúsko-Uhorsko – 26.10.1958, Berkeley, USA) navrhol a postavil v Šanghaji v rokoch 1918–1947 vyše 60 budov – viac ako tretina patrí medzi chránené architektonické pamiatky mesta. Hudeca najviac preslávil jeho 22 poschodový Park Hotel – prvý mrakodrap v Šanghaji (1934) a Ázii. Patrí súčasne k pionierom v zakladaní stavieb na močaristom podloží. Park Hotel naštartoval v Šanghaji éru výškových budov a Hudecova architektúra spoluvytvára kozmopolitný duch Šanghaja, stala sa súčasťou kultúrnej histórie Číny.
 
– Kniha: Príbehy stavieb –
Domy ako košíky, najvyššie veže, veľkolepé chrámy, designové vily či visuté mosty, to všetko a ešte mnoho ďalších významných i kurióznych objektov čaká na každého, kto sa s bocianom Filipom a jeho priateľom žabiakom Skokom vydá na cestu do tajov architektúry. Nájde Filip inšpiráciu pre vybudovanie toho najlepšieho novomanželského hniezda, ktoré chce postaviť pre svoju milovanú Helenku, a napraviť tak svoju prvú trochu šišatú stavbu? Uvidíte sami. Máte radi gotiku, renesanciu, barok, secesiu či funkcionalizmus? Nech sa páči. Usaďte sa Filipovi medzi krídla, dobrodružstvo sveta stavebných štýlov a architektúry sa práve začína.