Premietanie v záhrade Skuteckých 1

Premietanie v záhrade Skuteckých 1

 /  Vila Dominika Skuteckého

NIKDY NEODVRACAJ ZRAK
Dráma / Thriller / Historický, Nemecko / Taliansko, 2018, 188 min

streda 7. augusta 2019 o 20.30
záhrada Vily Dominika Skuteckého, Horná 55
Banská Bystrica

Pozývame do záhrady Vily Dominika Skuteckého na prvé tohtoročné filmové premietanie!

Premietanie je súčasťou programu festivalu Prvý človek bol umelec 4 vo Vile Dominika Skuteckého, ktorý od augusta do septembra 2019 ponúkne filmové premietania, divadlo, koncert, piknik v unikátnej mestskej záhrade maliara Dominika Skuteckého, ako aj výstavu vizuálneho umenia a autorské čítania. 

Tri augustové stredy Vás v záhrade čakajú premietania filmových príbehov zo sveta umenia. Prvým bude strhujúci príbeh maliara, o oslobodzujúcej sile umenia a ľudskej tvorivosti. Príbeh jeho hrdinov je inšpirovaný skutočnými udalosťami a životom a dielom významného nemeckého maliara Gerharda Richtera. Preklenuje tri éry nemeckej histórie, v rámci ktorých maliar Kurt Bartnert prežil svoje detstvo v nacistickom Nemecku, vyrastal v komunistickom Východnom Nemecku a svoj umelecký vývoj zavŕšil v Západnom Nemecku.

Kurt (Tom Schilling) sa po prvýkrát s moderným umením zoznámil ako dieťa na výstave „zvrhlého umenia“ usporiadanej nacistami. Po vojne potom ukáže svoj talent a študuje výtvarnú akadémiu vo východonemeckých Drážďanoch. Tu stretáva Ellie (Paula Beer) a je presvedčený, že našiel lásku svojho života. Jej otec, prominentný lekár Carl Seeband (Sebastian Koch), s ich vzťahom však zásadne nesúhlasí a snaží sa ho za každú cenu zničiť. To, čo nikto z nich zatiaľ netuší, je skutočnosť, že ich životy sú už dávno prepojené hrozným zločinom, do ktorého bol Seeband za vojny zapletený. Kurtovi a Ellie sa nakoniec podarí odisť do západonemeckého Düsseldorfu. Kurt pokračuje v štúdiu a hľadá v slobodnom svete svoj nový, moderný výtvarný štýl. Životné skúsenosti a traumy sa Kurtovi nakoniec stávajú inšpiráciou, vďaka ktorej začína tvoriť osobité obrazy, ktoré odrážajú nielen jeho vlastný osud, ale aj pocity celej povojnovej generácie.

Uvádzame v pôvodnom znení s titulkami.  

Premietanie filmov je súčasťou programu festivalu SSG Festival / Prvý človek bol umelec 4, ktorý od augusta do decembra 2018, ktorý okrem premietania ponúkne divadlo, koncerty, piknik v unikátnej mestskej záhrade maliara Dominika Skuteckého, autorské čítania, tematickú prednášku a rozmanité tvorivé aktivity pre deti. 

Vstup voľný.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.