Prvý človek bol umelec 4 vo Vile D. Skuteckého

Prvý človek bol umelec 4 vo Vile D. Skuteckého

 /  Vila Dominika Skuteckého

Festivalový program vo Vile Dominika Skuteckého od augusta do septembra 2019 ponúka koncerty, filmy, divadlo, piknik v záhrade spojený s čítaním pre deti, prednášku reštaurátora a vernisáž výstavy. Ďalší program festivalu bude prebiehať v budovách Bethlenovho domu a Pretória.

 

Vstup na všetky podujatia je voľný.

 

KONCERT V ZÁHRADE

7. 8. o 19.00 hod. 

Uouo

Michaela Turcerová (saxofóny) a Štefan Szabó (gitary) a ich spoločný rozhovor na rôzne témy.

Svieža hudba dua Michaely Turčerovej (saxofóny) a Štefana Szabóa (gitary) je postavená nielen na ich solídnych hráčskych základoch, ale najmä na skladateľskej invencii. Ich koncept ignoruje žánrové škatuľky a tak trochu skostnatenú jazzovú formu.

 

FILM  V ZÁHRADE

7. 8. o 20.30 hod.

Nikdy neodvracaj zrak

 historická dráma, DE/IT, 2018, 188 min., r. Florian Henckel von Donnersmarck

Strhujúca dráma o oslobodzujúcej sile umenia a ľudskej tvorivosti sa odohráva na pozadí troch ér nemeckej histórie. Príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami, životom a dielom významného nemeckého maliara Gerharda Richtera. Preklenuje tri éry nemeckej histórie, v rámci ktorých maliar Kurt Bartnert prežil svoje detstvo v nacistickom Nemecku, vyrastal v komunistickom Východnom Nemecku a svoj umelecký vývoj zavŕšil v Západnom Nemecku. 

 

PIKNIK V ZÁHRADE

14. 8. o 14.00 hod.

Piknik od 14.00 hod.

Zmyslové hry 14.30 – 16.30 hod.

Čítanie pre deti 15.00 hod.

Spravte si piknik v čarovnej záhrade Skuteckých a zahrajte si obľúbené edukačné hry k stálej expozícii maliara. Deti čaká kreslenie, Dominikov zábavný kufrík, rôznorodé zmyslové hry a čítanie z Osmijankových rozprávok od Kristy Bendovej. 

Osmijankove rozprávky / Krista Bendová

Radosť a smiech detí i dospelých vzbudzuje každá zo 64 rozprávok o zvieratkách, princeznách, zázračných krajinách, detektívoch, vtáčikoch… Nestarnúce a aj po vyše štyridsiatich rokoch živé rozprávky vložila do Osmijankovej kapsičky vynikajúca spisovateľka a veľká kamarátka detí Krista Bendová. Rozprávky pozná niekoľko generácií poslucháčov najmä vďaka ich magickej interpretácii Ctibora Filčíka v Slovenskom rozhlase. Táto kultová generačná kniha prinesie dnešným deťom rovnaké potešenie, aké pri čítaní zažívali ich rodičia a starí rodičia: vtip, neprekonateľný humor, nebojácnosť, dobrosrdečnosť a fantáziu

3 rozprávky, cca 45 min.

Čítať bude Janka Mojšová

 

DIVADLO V ZÁHRADE

14. 8. o 17.00 hod.

Šaško Fjodor – Na Hran(i)e   Filip Hajduk

Obľúbená interaktívna klauniáda pre deti so šaškom Fjodorom, ktorého show je zakaždým jedinečná, plná žonglovania, balansu kadečoho (stoličky na brade) a smiechu.

 

FILM V ZÁHRADE

14. 8. o 20.30 hod.

Best of Fest Anča 2019

Výber najlepších animovaných filmov z 12. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Fest Anča, ktorý je zameraný na „animáky“ predovšetkým pre dospelého diváka.

 

PREDNÁŠKA

21. 8. o 17.00 hod.

ZREŠTAUROVANÉ – maľby Dominika Skuteckého

Reštaurátor Miroslav Slúka odhalí najnovšie zreštaurované obrazy Skuteckého. V prednáške priblíži zaujímavosti z reštaurovania celej galerijnej kolekcie obrazov Dominika Skuteckého. 

Vzhľadom k obmedzenej kapacite Vily Dominika Skuteckého sa bude prednáška konať maximálne pre 50 návštevníkov. Vila bude počas doby trvania uzatvorená. 

 

KONCERT V ZÁHRADE

21. 8. o 19.00 hod.

Ivana Mer

Speváčka a skladateľka Ivana Mer prekračuje žánrové hranice a v hudbe si vytvára vlastný svet a jazyk. V jej tvorbe sa prelínajú prvky ambientnej elektroniky, atmosferické krajiny, vokálne harmónie a akustické nástroje. Pred vydaním nového albumu, odprezentuje ešte jeden z posledných koncertov na ktorom zaznejú jej autorské skladby z jej CD „Early Works“, ale aj doteraz nezverejnený hudobný materiál. 

Ivana Mer – spev, elektronické klávesy 

Nina Marinova – husle, vokály 

Cristian Estrella – elektronika,vokály ,vizuály 

David Juraj Raši – bicie nástroje, perkusie 

 

FILM  V ZÁHRADE

21. 8. o 20.30 hod.

Inde

dokument, SK/CZ, 2018, 80 min., r. Juraj Nvota, Marian Urban

Príbeh storočia, v ktorom sa formovala moderná identita, kultúra, základné hodnoty Slovenska – ako súčasti Československa. Život a doba tuláka, väzňa, šermiara, fotografa, maliara, pútnika, akčného tvorcu, performera, hľadača radosti a slobody Alexa Mlynárčika (….)v pohyblivých obrazoch a fotografiách. Film nás sprevádza životom  umelca – v jeho výnimočných prejavoch, aktivitách, ale aj protichodnostiach a kontraverznostiach doby, v ktorej žil a najmä žije. 

“Sloboda je subjektívny pocit človeka, ktorý si musí nejako nájsť,” vraví ku koncu dokumentárneho portrétu o sebe výtvarník. Ak nepatríte k “die-hard” fanúšikom umenia, bude asi práve toto to posolstvo, ktoré vo vás pri sledovaní filmu Inde najviac zarezonuje. 

 

VERNISÁŽ

10. 9. o 17.00 hod.

Architekt Alexander Skutecký

V rodinnej Vile Dominika Skuteckého bude uvedená prvá samostatná výstava medzivojnového architekta Alexandra Skuteckého (25.6. 1883, Viedeň – 1944, ?), ktorý bol starším synom známeho maliara Dominika Skuteckého. Architekt pôsobil po ukončení štúdia v Budapešti a neskôr najmä v Bratislave, kde projektoval verejné stavby na základe súťaží – napríklad budovu Všeobecnej úverovej banky (dnes OTP banka) na Štúrovej ulici, či Justičný palác spolu s Vojtechom Holeschom. Výstava bude sledovať aj jeho životnú dráhu. Alexander Skutecký je jedným z mnohých aktívnych medzivojnových architektov, ktorých tragicky postihla 2. svetová vojna. 

Výstava popri zhodnotení architektovej tvorby predstaví aj osobnosť Alexandra Skuteckého a prispeje k mapovaniu pôsobenia rodiny Skuteckých. 

 

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Partneri:

Artforum Banská Bystrica

Literárna bašta 

 

Tešíme sa na Vás!