Prvý človek bol umelec 4 v Bethlenovom dome a Pretóriu

Prvý človek bol umelec 4 v Bethlenovom dome a Pretóriu

 /  Bethlenov dom

Festival sme otvorili v auguste v záhrade Vily Dominika Skuteckého, kde sme realizovali koncerty, filmy, divadlo, piknik v záhrade spojený s čítaním pre deti, prednášku reštaurátora a vernisáž výstavy Alexandra Skuteckého (1883 – 1944).

Festivalový program pokračuje od októbra do decembra 2019 v budovách Bethlenovho domu a Pretória, kde ponúka vernisáže, tematizované prednášky, filmy, komentované prehliadky a rozmanité tvorivé dielne. 

Vstup voľný na všetky podujatia.

PROGRAM:

OKTÓBER

 

VERNISÁŽ

Bethlenov dom

 1. 10. 2019 17.00

Ako na umenie…2 (príroda a krajina)

Edukatívna výstava, na ktorej sa návštevník hravým zážitkovým spôsobom oboznámi s témou prírody a krajiny prostredníctvom diel zo zbierky Stredoslovenskej galérie.

 

KOMENTOVANÁ PREHLIADKA

Bethlenov dom

 1. 10. 2019 17.00

Komentovaná prehliadka s kurátorkou a reštaurátormi

Kurátorka edukatívnej výstavy Ako na umenie…2 (príroda a krajina) predstaví koncepciu výstavy a reštaurátormi Slovenskej národnej galérie (Miroslav Slúka, Peter Ližbetin) 19 zreštaurovaných diel od 18 autorov.

 

VERNISÁŽ

Pretórium

 1. 10. 2019 17.00

KERES KULTURA! ROBÍME KULTÚRU!

Výstava predstaví tvorbu mladej generácie umelcov/umelkýň, ktorí s témou a v téme rómskej identity pracujú a kriticky ju reflektujú. Teda na rozdiel od množstva výstav skôr idylicky zameraného insitného umenia Rómov pôjde o živé, diskurzívne, aktuálne súčasné umenie, ktoré sa na tradíciu odvoláva, ale v mnohom s ňou polemizuje, je voči nej aj značne kritické.  

 

WORKSHOP

Bethlenov dom

 1. 10. 2019 13.00

Galériou ako krajinou

Workshop k výstave Ako na umenie…2 (príroda a krajina) s výtvarníčkami Simonou Gottierovou a Martinou Mäsiarovou, na ktorom sa návštevníci nebudú na krajinu zobrazenú na umeleckých dielach len pozerať, ale hmatateľne si ju sprítomnia v zážitku.  

 

WORKSHOP

Bethlenov dom

 1. 10. 2019 13.00

Arteterapia v pohybe

Zážitkový workshop s ukážkou toho, ako sa dá arteterapia robiť dynamicky, v priestore a celým telom. Kombináciou arteterapie, pohybu a hudby predstaví arteterapeutka Linda van Dalen zaujímavé aktivity a ich využitie v praxi. Prihlasovanie 3 dni vopred na [email protected].

 

VERNISÁŽ

Bethlenov dom – Kresliareň

 1. 10. 2019 17.00

Rastislav Podoba  – Nižšie úrovne

Autor pokračuje v skúmaní priestoru na pomedzí reprezentácie a abstrakcie. Východiskom sú mu letecké snímky topografií krajiny, ktoré pretvára a nanovo konštruuje v médiu maľby.

 

NOVEMBER

 

KOMENTOVANÁ PREHLIADKA

Pretórium

 1. 11. 2019 17.00

Komentovaná prehliadka s kurátorkami

Výstavou súčasného umenia s témou rómskej identity KERES KULTURA! ROBÍME KULTÚRU! návštevníkov prevedú kurátorky výstavy Petra Hanáková a Emília Rigová.

 

WORKSHOP

Bethlenov dom

 1. 11. 2019 10.00

Hráme spolu

Hudobný workshop s prvkami muzikoterapie vedený špeciálnym pedagógom a muzikoterapeutom Mirom Randuškom. Prihlasovanie 3 dni vopred na [email protected].

 

FILM A DISKUSIA

Bethlenov dom

 1. 11. 2019 o 17.00

Nesmrteľný les

Diskusná prednáška s ekológmi Michalom Wiezikom a Karolom Kaliským o tajomstvách prírody a potrebe jej ochrany. Prednáška je spojená s premietaním filmu Nesmrteľný les z produkcie Arolla Film.

 

FILM

Pretórium

 1. 11. 2019 17.00

Rómovia/Cigáni objektívom spravodajského filmu do roku 1989

Premietanie filmov z Národného filmového archívu Slovenského filmového ústavu s úvodom romistu a etnológa prof. Reného Lužicu.

 

PREDNÁŠKA

Bethlenov dom

 1. 11. 2019 17.00

 Stopy v snehu

Prednáška o umelcovi Michalovi Kernovi a jeho tvorbe v krajine (land art) s Danielou Čarnou, kurátorkou súčasného umenia.

 

PREDNÁŠKA

Pretórium

 1. 11. 2019 17.00

Čierna žena, biely muž (premeny príbehov o Carmen)

Prednáška Zuzany Mojžišovej, filmovej kritičky, spisovateľky a scenáristky, k výstave KERES KULTURA! ROBÍME KULTÚRU!, o fenoméne príbehu Carmen a jeho adaptáciách od polovice 19. storočia. Silný príbeh, temperament, láska, žiarlivosť, smrť – taká je jedna strana mince. A tá druhá? 

 

WORKSHOP

Bethlenov dom

 1. 11. 2019 o 13.00

Krajina z letu

Na workshope k výstave malieb Rastislava Podobu sa návštevníci pozrú na krajinu zhora prostredníctvom máp a vyskúšajú si rozmanité výtvarné techniky.

 

DECEMBER

 

WORKSHOP

Pretórium

12. 12. 2019 o 17.00

Identity – aká je tá naša?

Workshop k výstave KERES KULTURA! ROBÍME KULTÚRU! o identitách, kultúre a prepojeniach medzi nimi so Zuzanou Szabóovou. Pre študentov a dospelých, prihlasovanie: [email protected].

 

////

 

Názov festivalu: Prvý človek bol umelec 4 v Bethlenovom dome a Pretóriu
Usporiadateľ: Stredoslovenská galéria
Miesto: Bethlenov dom, Dolná 8, Banská Bystrica
Termín: 1. 10. – 12. 12. 2019

Vstup voľný na všetky podujatia.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Realizované s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica.

Tešíme sa na Vás!

SSG_Prvy_clovek_skladacka_4 na stiahnutie