FESTIVAL VO VILE DOMINIKA SKUTECKÉHO

FESTIVAL VO VILE DOMINIKA SKUTECKÉHO

 /  Vila Dominika Skuteckého
Pozývame na multižánrový festival, ktorý do centra Banskej Bystrice prináša bohatý a kvalitný kultúrny program! Vo Vile Dominika Skuteckého so záhradou vás začiatkom júna čakajú rozmanité prednášky, filmový stand-up, workshop, divadlo, koncert a čítanie pre deti, a samozrejme aj piknik.
 
PROGRAM:
 
štvrtok 8. 6. 2023 
 
• 17:00 Príhovor za Mesto Banská Bystrica
17:00 PREDNÁŠKA: Medený hámor – výsledky pamiatkového výskumu. Pamiatkárka Ľubica Fillová predstaví urbanizmus areálu a výrobné objekty v Medenom hámri, ako aj jednotlivé technologické zariadenia a prechod z hutníckeho spracovania medi na elektrolýzu kovov.
18:00 PREDNÁŠKA: Od obrazov Dominika Skuteckého k archeologickému výskumu Medeného hámra. Na miestach v Medenom hámri, kde pred viac ako 100 rokmi tvoril maliar Skutecký známy cyklus kováčov a kotlárov, realizoval archeológ Martin Kvietok prvú etapu archeologického výskumu. Jeho výsledky môžeme interpretovať aj s pomocou Skuteckého obrazov.
19:00 KOMENTOVANÁ PREHLIADKA VÝSTAVY: Esej o Medenom hámri. Kurátorka Zuzana L. Majlingová s fotografom Jánom Kekelim strávili v Medenom hámri niekoľko intenzívnych týždňov. Umeleckú reflexiu tohto nielen pre Skuteckého inšpiratívneho miesta spracovali formou výstavnej eseje priamo v maliarovej vile.
17:00 – 20:00 PIKNIK A GASTRO: “Talianske” ochutnávky z kuchyne šéfkuchára Petra Kulhányho
 
20:30 Noc filmovej lásky, umenia a milovania s Petrom Konečným v záhrade Skuteckého.
Láska je bytostnou súčasťou filmového umenia a jej scenáristická a vizuálna podoba, sa za vyše sto rokov výrazne zmenila. Aká bola filmová láska kedysi a aká je dnes? Nechajte sa zlákať na fascinujúce umenie filmu a umenie lasky. (Prístupné od 18 rokov)
//
 
piatok 9. 6. 2023 
17:00 WORKSHOP: Benátska maska. Tematický výtvarný workshop s mladými umelkyňami Nikoletou Gazdovou a Jessicou Mozgovou.
18:00 PREDNÁŠKA: Benátsky karneval. Najslávnejší karneval v Európe priblíži prednáška Zuzany Ludikovej, kurátorky zbierok starého umenia Slovenskej národnej galérie.
17:00 – 20:00 PIKNIK A KÁVA: “Talianske” ochutnávky z pražiarne a kaviarne Barzzuz
//
 
10. 6. 2023 sobota
16:00 BÁBKOVÉ DIVADLO: O čertovi Kolofónovi. Marionetová dobrodružná komédia Divadla Morgonrock pre malých aj veľkých divákov.
16:00 – 19:00 PIKNIK A LITERATÚRA: „Talianske“ literárne ochutnávky z Artforum Banská Bystrica. Pre malých aj veľkých čitateľov.
17:00 ČÍTANIE: Bella Venezia / Krásna Benátčanka. Klasický príbeh z knihy Talianske rozprávky (Fiabe italiane) od Itala Calvina vydanej v roku 1956 prečíta Janka Mojšová.
19:00 KONCERT: Maya Gal Hanna. Medzigeneračný koncert detsko-dospeláckej kapely z Banskej Bystrice.
/
 
VSTUP VOĽNÝ!
 
Celý festival bude prebiehať v areáli Vily Dominika Skuteckého. Témou 7. ročníka festivalu Prvý človek bol umelec je BELLA VENEZIA / Krásne Benátky. Návštevníkom ponúkneme zažiť si Benátky v Banskej Bystrici a pripomenúť si benátske obdobie života a tvorby maliara Dominika Skuteckého.
Festival nadväzuje na predošlé divácky úspešné ročníky, ktoré organizovala Stredoslovenská galéria ako platformu pre kontakt širšej verejnosti v meste Banská Bystrica s vizuálnym umením a jeho presahmi do tematiky pamiatok, architektúry, environmentálnych tém, ale aj literatúry, divadla, filmu, či hudby.
 
Festival je organizovaný s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica v spolupráci so Stredoslovenskou galériou.
Za podporu ďakujeme Kulhány Restaurant, kaviarni a pražiarni BARZZUZ a Artforum Banská Bystrica.
Zriaďovateľom Stredoslovenskej galérie je Banskobystrický samosprávny kraj.
 
/
Odporúčame:
11. 6. 2023 nedeľa
• od 15:30 PODUJATIE: Nedeľa v Medenom hámri. Celodenný kultúrny program v priestoroch historického priemyselného areálu – Prehliadka archeologického výskumu s Martinom Kvietkom, koncert Braňo Jobus, Divadlo Štúdio tanca.