Prvý človek bol umelec 6_ ZÁHRADA

Prvý človek bol umelec 6_ ZÁHRADA

Verejnosť  /  Vila Dominika Skuteckého

PROGRAM vo vile a záhrade Skuteckých

Aj tento rok Vás pozývame na festivalový program vo Vile Dominika Skuteckého, ktorý ponúka koncerty, zaujímavé prednášky, workshop a diskusiu. 

Festival sme úspešne odštartovali počas Noci múzeí a galérií zábavným programom pre rodiny s deťmi koncertom Braňa Jobusa JOBUSOVKY – Braňo Jobus. rozpráva a spieva o svojich knihách.

  • 19. 5. / štvrtok o 17:00. 

Prednáška Zuzany Grúňovej zo Žilinskej univerzity
VILY V PREMENÁCH ČASU. V prednáške sa spolu pozrieme na možné definície pojmu “vila”, na jej rôznorodé podoby v histórii. Ilustrujeme si viaceré príklady od obdobia historizmu cez art deco/secesiu až po 20. storočie na viacerých známych vilách na území Slovenska. Pozrieme sa tiež na to, ako vily tvoria urbánne prostredie mesta, ako sa v rôznych premenách sídiel mení ich okolie aj ich náplň – v pozitívnom i negatívnom zmysle.

  • 3. 6. / piatok o 15:00. 

SPOLU V GALÉRIÍ / Obrazy slnkom – workshop pre deti od 7 rokov (Terézia Števuliaková).

Počuli ste už o kyanotypii? Alebo o obrazoch, ktoré vznikajú pomocou slnečných lúčov? 

Na workshope preskúmame záhradu Vily Dominika Skuteckého a pomocou slnka vytvoríme obrazy, ktoré zachytia rôzne tvary a povrchy prírodnín z nášho okolia. V procese budeme mať možnosť experimentovať a výsledky nás môžu prekvapiť – závisia od počasia a intenzity slnka. 

Kyanotypia je historický fotografický proces, v ktorom sa používa papier s povrchovou úpravou na báze železa. Papier je citlivý na UV svetlo a po pôsobení slnečných lúčov vznikne sýto modrý obraz.

Terézia Števuliaková pracuje ako galerjiná pedagogička v SNG Schaubmarovom mlyne v Pezinku. Vyštudovala architektúru, zaujíma sa o témy umenia a ekológie, komunitného plánovania a rada číta.

  • 3. 6. / piatok o 17:00. 

Prednáška Eleny Martincovej Botanizujeme v záhrade Skuteckých. Prednáška a exkurzia v záhrade, ktorá bola životným priestorom aj inšpiráciou pri umeleckej tvorbe troch generácií umelcov a do dnešných čias nesie záhrada samotná, aj diela ňou inšpirované posolstvo o vzťahu človeka – umelca  k prírode a k svojmu bezprostrednému životnému prostrediu.

  • 18. 6. / sobota o 17:00.

Koncert  Erika Sikora – Džumelec. Džumelec je pseudonym Erika Sikoru, vizuálneho umelca z Košíc. Vyštudoval Akadémiu výtvarných umení v Prahe v intermediálnych ateliéroch, opakovane bol nominovaný na Cenu Oskára Čepana. Učí na košickej strednej filmovej škole. Svoje vizuálne umenie prepája s performance a youtuberstvom, koncerty kombinuje s výstavami či pechakuchovskými prednáškami.

Nepovažuje sa za folkového pesničkára. Piesne vidí len ako jedno z médií na vyjadrenie myšlienky. Vydal album s názvom „Dakus“ pre dospelých a album „Jeleň Zeleň“ pre deti. Do svojej hudby sa vraj snaží prepašovať návykovú látku popeín. A darí sa mu to.

  • 21. 6. / utorok o 17:00.

Prednáška Rastislav Udžan – Serpentine Pavilion.Serpentine Gallery je umelecká galéria v Kensington Gardens, malom záhradnom výseku rozsiahleho Hyde Park v Londýne, ktorá podporuje umenie a všeobecný záujem verejnosti architektonickou “intervenciou” malej dočasnej stavby, čím vytvára  priestor umeleckého stánku počas letných mesiacov s viac ako 20 ročnou tradíciou. Progresívny projekt iniciovaný slávnym kurátorom Hansom Ulrichom Obristom v Londýne sa stal populárnym po celom svete a môže byť inšpiráciou aj pre užívanie záhrady pri Vile Dominika Skuteckého.

  • 28. 6. / utorok o 17:00 – Diskusia o záhrade

Vstupné na podujatia – 2 eura.

Srdečne pozývame a tešíme sa na Vás!

Podujatie Prvý človek bol umelec 6 s podtitulom ZÁHRADA z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Zriaďovateľom Stredoslovenskej galérie je Banskobystrický samosprávny kraj.